Fit a krásnáTestováníSoutěže

Cítíte se ve stresu? Praktické rady a tipy, jak nepodlehnout tomuto negativnímu fenoménu dnešní doby

Cítíte se ve stresu? Praktické rady a tipy, jak nepodlehnout tomuto negativnímu fenoménu dnešní doby
Zdroj: Pixabay.com
+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dalo by se říct, že stres je synonymum 21. století. Pokud jste po vzoru asketických mnichů neemigrovali do lesa či jeskyně, ale žijete klasicky ve městě, nedá se mu vyhnout. V dnešní době je proto zásadní naučit se se stresem pracovat, osvojit si know-how, jak mu nepodlehnout a jak zůstat stabilní a vyrovnaný, i když na nás všechno padá. Jak na to?

Martina Maksymovová 30. ledna 2020

Stres velmi úzce souvisí s naší nervovou soustavou. Tak úplně se mu vyhnout nelze. Byla by to i škoda, protože v malé míře stres neškodí, ba naopak. Právě proto je nutné, abychom se naučili se stresem pracovat v náš prospěch.

Posilujte nervovou soustavu

Stav naší nervové soustavy záleží na mnoha faktorech. Někteří jedinci ji mají stabilnější a pevnější, jiní oplývají nižší mozkovou kapacitou a větší labilitou. Na vzniku nervové soustavy se podílí jednak náš prenatální vývoj, ale dále pak zejména rané dětství. Přejímáme na sebe stres rodičů a na vývoji našeho mozku se podílí i nestabilní zázemí a neklidná rodinná atmosféra. Není ale třeba panikařit, protože nejde o stav neměnný.

Náš mozek je velmi plastický, stejně jako naše nervová soustava. Dá se trénovat její pružnost. V první řadě ji můžete podpořit vitaminy a minerály přispívajícími k jejímu správnému fungování. Zejména se doporučuje vitamin B (B1, B3, B6, B12) a esenciální masné kyseliny omega-6 a omega-3. Kromě správné výživy můžete trénovat a posilovat svou nervovou soustavu zkoušením nových věcí, které ale nezapomeňte prokládat dostatečným pobytem na čerstvém vzduchu a fyzickou aktivitou, při níž si mozek odpočine.

Jóga a stres: Jaké blahodárné účinky má toto cvičení na vaši psychiku?
Mohlo by Vás zajímat:

Jóga a stres: Jaké blahodárné účinky má toto cvičení na vaši psychiku?

Dýchejte

Při stresu tělo přestává dýchat. Proto je nezbytné, jakmile si uvědomíte, že čelíte stresové situaci, začít vědomě dýchat do břicha hlubokým nádechem a výdechem. Pro zklidnění můžete zkusit i některá jogínská dechová cvičení, jako např. pránájámu.

Najděte své zdroje

Je nezbytné vědět, co vašemu tělu a psychice dělá dobře. Samozřejmě ne vždy si můžete dovolit se podle toho řídit, ale pokud si mozek něco představuje, nerozlišuje, že je to jen představa a ne realita. Z tohoto pohledu velmi dobře fungují procítěné vizualizace. Pokud jste ve stresu, zastavte se. Dýchejte. Uvědomte si, co by vám teď pomohlo. Pokud jsou vaše pomocné zdroje nablízku, využijte jich. Běžte na čerstvý vzduch, dejte si dobrou kávu, protáhněte se, pusťte si oblíbenou muziku. Stejně dobře funguje představa. Můžete si např. představit, jak už jste doma, ležíte ve vaně nebo v posteli. Je to informace pro vaše tělo, že vše je v pořádku.

Chcete se co nejdříve uzdravit? Obklopte se květinami!
Mohlo by Vás zajímat:

Chcete se co nejdříve uzdravit? Obklopte se květinami!

Delegujte a rozlišujte

Pokud se díky výše popsaným bodům dostanete do nadhledu, teď je ta správná chvíle zamyslet se nad tím, co je skutečně důležité a co počká do zítra. Naučte se rozlišovat a rozdělovat věci podle neodkladnosti a nebojte se delegovat úkoly na druhé. Jen na vás samotných svět nestojí. Dopřejte si oddych a utřiďte si priority.

Vědomý odpočinek i fyzická aktivita

Naučte se vědomě odpočívat a pravidelně, nejlépe každý den, si dopřávejte chvilku na čerstvém vzduchu, nejlépe o samotě. Zkuste meditaci, najděte si pro sebe nějaký uklidňující každodenní rituál, nezapomínejte na pohyb. Můžete zapojit svou fantazii, místo výtahu zvolit chůzi po schodech, než vejdete do domu třikrát ho obejít, popojít na další zastávku MHD, udělat si přes den 10 dřepů. Každá snaha se počítá. Nezapomínejte také na dostatečný spánek, během kterého mozek nejvíce regeneruje.

NA DALŠÍ STRESOVÉ FAKTORY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články