Šarlatán James Morison: Osudným se mu stalo projímadlo, kterým léčil všechny neduhy

James Morison: Osudným se mu stalo projímadlo, kterým léčil všechny neduhy
Zdroj: Wikimedia Commons/wellcomeimages, CC BY 4.0

V devatenáctém století neměli lékaři zdaleka tolik znalostí jako dnes. Snadno se tak mezi ně mohli vetřít různí šarlatáni, jako například James Morison. Chvástal se totiž tím, že vynalezl všelék.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 05. 2024 11:00

Onu zázračnou pilulku si vyrobil sám poté, co rezignoval na konvenční medicínu. Pak krmil potencionální zákazníky průpovídkami, že ač byl sám na smrtelné posteli, dokázal se díky zázračnému léku postavit opět na nohy.

Šarlatánovi Jamesi Morisonovi všichni uvěřili

Není přesně známo, jaká vážná nemoc Morisona sužovala, že si s ní nevěděli rady lékaři, on sám ale tvrdil, že "pětatřicet let trpěl jako zvíře". Jedinou věcí, která mu pak pomohla, byly pilulky na rostlinné bázi. Když se dostal z nejhoršího, začal dumat nad tím, co vlastně způsobuje bolest a vlastně i všechny ostatní neduhy. Musí to být výsledek vady krve a na to jedině pomůže jeho přírodní laxativum.

Ono to vlastně nic jiného nebylo než směs aloe, rebarbory, vinného kamene a myrhy. Není pak divu, že se po požití člověk kompletně vyprázdnil. Projímadlo mělo pomoci při úplavici, neštovicích, horečce, vyrážkách, a dokonce působilo i na mluvení ze spánku. Tomu by šlo věřit. Když jste celou noc strávili na záchodě, logicky jste nemohli mluvit ze spaní.

A jak se tento zázrak užíval? Klidně i třicet tablet denně, hlavně, že to sypalo. Lékařská komora před jeho amatérstvím varovala, jenže Morison uměl svůj produkt prodat. Měl účinné reklamy i "zaručená" svědectví spokojených klientů.

Zázrak nebo výsměch?

V roce 1832 se v periodiku The Spectator objevilo svědectví jednoho muže, jehož manželka si dvanáct let stěžovala na urputnou bolest na prsou. Navštívila spoustu lékařů, ale žádný jí nedokázal pomoci. Až když vyzkoušela Morisonovu pilulku, mohla po několika týdnech prohlásit, že se plně uzdravila. Jiný klient si zase pochvaloval, že se mu díky projímadlům ztratila kýla.

Jenomže to mělo i druhou stránku. Zázračně vyléčení začali umírat. Jednou to byla patnáctiletá dívka, která kvůli práškům zemřela v "hrozném utrpení". Nejvíce medializovaný případ ale pochází z roku 1836, kdy Morisonův obchodní agent Robert Salmon prodal během dvaceti dnů kapitánu Johnu Mackenziemu, trpícímu bolestí kolen, okolo tisíce pilulek. Byl tak obviněn ze zabití. O rok později bylo vyšetřováno dalších 12 úmrtí. Morison se trestu vždy vyhnul, vše odskákali obchodní zástupci. V roce 1834 se ale prozíravě odstěhoval do Paříže.

Hlavně to nevzdat

Špatná reklama, také reklama. I když se na Morisona snášela jedna kritika za druhou, bránil se proti tomu tak, že lidem doporučoval, aby zvýšili dávky jeho léku. Prý to nemusí hned zabrat, to ale není důvod k tomu, aby se léčba vysadila. Že je lidem po pilulkách špatně, není důležité. Výsledek stojí za to.

Samotnému Morisonovi se jeho všelék stal osudným v roce 1840, kdy si v sedmdesáti letech vzal poslední várku svého medikamentu. Nestihl ho ani celý dobrat. Mohl ale umřít s úsměvem na tváři. Vydělal si celkem 500 000 liber (v současnosti cca 51 milionů liber). Žil si tak vysoce nad poměry.

V jeho odkazu poté pokračovali synové, kteří z jeho podniku vybudovali impérium. Přes prsty je anglická vláda klepla definitivně až v roce 1920. Projímadlo si mohl koupit člověk normálně v lékárně a rozhodně mu nehrozilo to, že by přitom vypustil duši. Šarlatánství klanu Morisonových tak byl definitivně konec.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: James Morison
Allthatsinteresting.com: Meet James Morison, The 19th-Century Quack Doctor Who Tried To Cure Everything With Laxatives

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články