Skandály bohaté dědičky Nancy Cunard: Po bohémském výstředním životě následovala smrt v zapomnění

Nancy Cunard
Zdroj: Profimedia

Nancy Cunard - oslnivá kráska a dědička jednoho z největších anglických jmění. Na první pohled měla vše, její rodina ale ukrývala děsivá tajemství.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 15. 07. 2024 16:00

Když se Nancy 10. března 1896 narodila, každý si myslel, že ji její extravagantní a bohatá rodina rozmazlí, a to zejména láskou, náklonností a dárky. Ve skutečnosti to bylo jinak. Její matka Maud dětmi opovrhovala. Měla jenom jedno dítě, aby splnila manželskou povinnost. V důsledku toho dívku vychovávali jen sluhové. A to byl teprve začátek.

Nemilované dítě

V rodině Cunardů nebyl jediným problémem nedostatek mateřské lásky. Rodiče se vzali jen kvůli tomu, že to bylo výhodné. Objevily se proto zvěsti, že Nancy mohla být ve skutečnosti dcerou romanopisce Georga Moorea. Byla to jen fáma, ale blízký vztah k němu měla, jelikož vlastní otec měl jiné zájmy. Navíc v roce 1911 přišla o otcovský vzor úplně, když se rodiče rozešli.

Nicméně tady byl stále Moore, který si ale ke své mladé svěřenkyni začal pěstovat nezdravý vztah. Stala se z ní totiž vysoká dívka, hubená, s blond vlasy, výraznýma modrýma očima a výraznými lícními kostmi. Jednou ji tak požádal, aby se před ním svlékla. A ona ho poslechla. Zhruba v té době se dala dohromady se známou potížistkou Lady Dianou Manners, která zbožňovala rekreační užívání chloroformu. Netrvalo dlouho a Nancy po ní přebrala manýry.

Ze všech sil se snažila vymanit z matčina sevření a naplno se oddat bohémskému způsobu života. A tak se se svou další přítelkyní, modelkou Iris Tree nastěhovala do garsonky ve čtvrti Bloomsbury. Konečně měla kolem sebe plno umělců, s nimiž si mohla po všech stránkách užívat. S příchodem první světové války ale spousta jejích přátel zmizela, museli narukovat. Během bojů se seznámila s členem granátnické gardy Peterem Broughtonem Adderlym, k němuž pojala opravdu upřímnou náklonnost. Když se pak dozvěděla o jeho smrti, jen pár týdnů před koncem války, byla bez sebe žalem. Vybudovala si kolem sebe ráj, který se začal rozpadat.

V roce 1916, asi jen tak z hecu, se vdala za australského hráče kriketu, Sydneyho Fairbairna. Obyčejný život paničky jí ale nic neříkal. Vydrželi spolu jen 20 měsíců. Nancy se prostě musela vrátit k bohémskému stylu života. Jenomže už to nebylo takové, jaké bývalo. V roce 1919 prodělala španělskou chřipku, což se podepsalo na jejím vzhledu. Zub času byl neúprosný. O rok později podstoupila hysteroktomii, asi nechtěla mít za žádnou cenu děti. Zpackaná operace ji ale málem připravila o život. Cesta k plnému zotavení byla dlouhá.

Následky

Operace dala Nancy opravdu zabrat. Stala se po ní závislá na různých látkách a alkoholu. Na rady lékařů, aby zpomalila, odpovídala: "tělo by se nemělo cítit". Navíc ani nemohla odpočívat, měla příliš velké plány do budoucna. Kromě psaní vlastní poezie, založila také v roce 1928 časopis The Hour Press, kde, mimo jiné, přispíval Ezra Pound a Samuel Beckett.

A to nebylo vše. Tentýž rok potkala svou životní lásku, afroamerického jazzového hudebníka Henryho Crowdera. Přestože byl ženatý, udržovali desetiletý vztah. Zaplatili za to ale vysokou daň. Když to zjistila její matka, pohrozila jí, že pokud bude chodit s černochem, nechá ho deportovat. Tímto postojem plným předsudků jen v Nancy zažehla touhu bojovat za lidská práva, a to pokud možno tím nejhlasitějším způsobem.

S přibývajícím věkem ji tento zápal začal opouštět. Už nevyhledávala sobě rovné partnery, ale mnohem mladší, kteří jí pak zlomili srdce. Největší změna ale přišla po šedesátce...

Děsivá proměna

V roce 1956 začala vykazovat známky bizarního chování. Začala nenávidět kohokoli v uniformě. Anebo, když seděla ve vlaku a průvodčí chtěl vidět její jízdenku, provokativně ji před ním snědla. Největší zhroucení ale přišlo po vypovězení ze Španělska, kde si vytvořila vlastní život. Nic naplat, dělat si srandu z Francisca Franca se nevyplácí.

Nezbylo jí nic jiného než se potupně vrátit zpět do Anglie. Přestala téměř jíst a začala trpět bludy. Nakonec tak skončila v blázinci. Po deseti dnech ji ale pustili domů, velmi se zlepšila. Na svobodě však začala znovu pít. Nemohla spát a utrpěla několik pádů, po nichž už nebyla schopná chodit. Jen pár dní po 69. narozeninách ji našli strážníci v bezvědomí na ulici. Když přišla k sobě, nevěděla, kdo je. Po převozu do nemocnice si ještě řekla o víno, pak upadla do kómatu, z něhož se už neprobrala. Vážila pouhých 25 kilo, bylo jí 69 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Nancy Cunard
Factinate.com: Defiant Facts About Nancy Cunard, The Rebel Heiress

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články