Tajemství postřižin: Mniši se tímto rituálem zbavili svého ega a odlišili se od muslimů

Tajemství postřižin: Mniši se tímto rituálem zbavili svého ega a odlišili se od muslimů
Zdroj: Wikimedia Commons, Elf, Public domain

Křesťanští mniši si v rámci takzvaných postřižin holili vrcholek hlavy, který se stal jakýmsi jejich poznávacím znakem. Odkud se tento zvyk podivného účesu vzal? Jaký se s ním pojí příběh?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 09. 2024 16:00

Postřižiny, nebo latinsky tonzura, je rituální ustřižení vlasů se symbolickým a iniciačním významem. K této praxi nedochází pouze v Evropě, ale také třeba v Číně. Duchovní se tímto způsobem odevzdává plně Bohu.

Tonzura

Nadneseně řečeno, tonzura byla hitem mezi klérem hlavně v dobách středověku. Neholdovali jí jen katolíci, ale také příznivci pravoslavné církve. Tam se obvykle používala pro nově pokřtěné členy. Dnes jde ale spíše o vzácný jev. Mimo zdi klášterů je vidět jen sporadicky. Stále ale existuje, protože je pro tyto osoby důležitá.

Proč zrovna tento způsob?

Proč se mniši nechali ostříhat zrovna tímto bizarním způsobem, kdy jim byly prakticky oholeny všechny vlasy z temene hlavy? V zásadě to byla otázka ega. Prostřednictvím ztráty svého porostu se ho tímto vzdali a přijali za své oddanost a pokoru. Otázkou ale zůstává, proč ne všechny vlasy?

Aby se odlišili od muslimů. Nechtěli s nimi být nijak spojováni. Během křížových výprav se totiž zjistilo, že v islámu se dodržuje takzvaných pět pilířů, přičemž jedním z nich je pouť do Mekky. Mnoho muslimů si po návratu domů oholilo kvůli tomu celou hlavu. Mniši si tak nechali alespoň onen symbolický "prstenec", aby se jim až tolik nepodobali. Mělo to také původ ve Svatém písmu, kde se psalo, že není dovoleno holit si vlasy po stranách hlavy. A tím se dostáváme ke Starému zákonu. Proč se tam toto pravidlo objevilo?

Římská říše

V pozdním období Římské říše se mniši od zbytku věřících lišili tím, že měli vlasy jen okolo hlavy, což vypadalo, jako by nosili korunu. Jak jde ale dohromady život plný odříkání a královská koruna značící bohatství? Šlo snad o výsměch? Ne, ve skutečnosti v tom byla symbolika. Koruna v tomto případě nepředstavovala moc a jmění, nýbrž duchovní vládu katolické církve.

Vždyť oholen byl i apoštol Petr, ale v jeho případě to bylo kvůli výsměchu. Ježíš mu měl ale požehnat a nectnost proměnit v čest a posměch ve chválu. Jak tedy sami vidíme, tonzura představuje vyšší duchovní řád. Naštěstí se dnes postřižiny provádějí moderními nástroji a ne břitvou, která mohla kdysi mnichovi klidně proříznout i pokožku hlavy.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Postřižiny
Historydefined.net: Why did christian monks have such strange haircuts

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články