Tatíček Masaryk a ženy: Charlottě konkurovala mladičká Oldřiška Sedlmayerová. Zasáhnout musela jeho dcera Alice

T.G. Masaryk, Charlotta a Oldřiška Sedlmayerová
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain/koláž Lifee.cz

Dnes je to přesně 87 let od smrti národem milovaného a váženého politika Tomáše Garrigue Masaryka. Jeho osudovou ženou a životní oporou byla bezesporu Charlotta. Ale byla tady ještě jedna žena - Oldřiška Sedlmayerová. Co s ní měl společného?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 14. 09. 2024 16:00

Tomáš Garrigue Masaryk byl československý státník, sociolog, pedagog, filozof a především první prezident Československa.

Skončila jako nesvéprávná

Charlotta se se svým budoucím mužem poznala v Lipsku. Tam trávili čas dlouhými diskuzemi o filozofii a knihách. Masarykovi imponoval její intelekt, který byl zřejmě důvodem k tomu, že ji, trochu netradičně, požádal o ruku v dopise. Svatba se konala 15. března roku 1878. Nejprve absolvovali civilní obřad na radnici v New Yorku, pak, aby dostáli náboženskému přesvědčení své rodiny, se zúčastnili ještě unitářského obřadu v domě jejích rodičů.

Do Prahy se přestěhovali v roce 1881. Masaryk se totiž stal profesorem na České univerzitě Karlo-Ferdinandově. Ale ani Charlotta nezůstala s rukama v klíně. Angažovala se ve spolku, který pomáhal svedeným děvčatům, podporovala nemajetné a působila v ženské sekci Sokola.

Jelikož se zprvu Masarykovy názory lišily od oficiálního proudu, byl nucen na počátku první světové války odejít do exilu i s dcerou Olgou. V nepřítomnosti ho odsoudili za velezradu. Těžké to měla i jeho žena. Nyní musela přijmout fakt, že je pod neustálým policejním dozorem. V roce 1915 přišla o syna Herberta, který podlehl skvrnitému tyfu. Později přišla ještě o dceru Eleanor, která zemřela v pouhých čtyřech měsících. Od té doby se začalo její duševní zdraví pomalu zhoršovat. Nakonec skončila v sanatoriu a zbavená svéprávnosti. Naštěstí ji poté vyzvedl sám Masaryk, když se triumfálně vrátil domů.

Úlohu první dámy si vyzkoušela jen na krátkou chvíli. Ale i tak se zasadila o změny v oblasti rovnoprávnosti žen. Kvůli chatrnému zdraví se ale svého postu vzdala a předala ho dceři Alici. Zemřela 13. května 1923.

Oldřiška Sedlmayerová

Ač byla o šestatřicet let mladší, Masaryk ji prý okouzlil již jako malou dívenku. Poprvé ho na vlastní oči spatřila v roce 1906, když pronášel řeč během výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského. Byla sice vdaná, ale když mu byla představena, zatočil se s ní celý svět. Původním povoláním poštovní aspirantka se chtěla najednou živit politikou, být poslankyní.

Začala se angažovat ve veřejném životě a psát knihy, samozřejmě o Masarykovi. Tím ale trpěl její osobní život. S manželem se tak dohodla na odděleném životě. Masaryk ji později využil na sepsání knihy, která měla být románem, do něhož by zakomponoval svůj životní příběh. Diktoval jí prý celé pasáže a nevyhýbal se ani erotice. Zda to mezi nimi pak už nezůstalo jenom platonické, se neví, pravdou ale je, že ho navštěvovala na mnoha místech. Přítrž tomu měla učinit až jeho dcera Alice. A Masaryk jí prý vyhověl a Oldřišku požádal, ať ho již nekontaktuje.

Masaryk a jeho vztah k feminismu

Historik Vojtěch Kessler sice řekl pro web Radiožurnálu, že Masaryk neměl v oblibě nejrůznější "ismy", avšak za feministu by ho označit šlo. Mohla za to vlastně Charlotta. Jak již bylo uvedeno výše, imponovala mu její inteligence, tudíž ji považoval za rovnocenného partnera. A to v té době bylo mezi mužem a ženou velmi výjimečné.

Říkal o ní, že je nekompromisní a nikdy nelže, což mělo na něho "výchovný efekt". Nad postavením žen ve společnosti přemýšlel již v roce 1907 během svých přednášek, které pořádal po Spojených státech. Prohlašoval, že ženy mohou vykonávat tatáž zaměstnání jako muži. Jeho přístup se odrazil i v českých zákonech, kdy ženy v roce 1918 získaly volební právo. A v tomto směru se pokračovalo i nadále. Masaryk byl totiž pro mnohé velkým vzorem.

Zdroje informací:
Expresfm.cz: Charlotta Garrigue Masaryková - Nelehký osud ženy, která stála u zrodu Československa
Blesk.cz: Masarykův tajný románek - Ženy v životě prvního československého prezidenta
Irozhlas.cz: Masarykův postoj k rovnoprávnosti žen byl ve své době neobvyklý, dnes bychom ho nazvali feministou

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články