Dnes je Světový den ledvin: Nepodceňte preventivní péči o životně důležitý orgán

Ledviny totiž patří mezi klíčové orgány v našem těle, stejně jako třeba srdce či plíce. Bohužel jim ale nevěnujeme zaslouženou pozornost.
Zdroj: archiv
Jednou ročně v rámci preventivní prohlídky u vašeho praktického lékaře máte nárok na bezplatná vyšetření, která mohou problémy s ledvinami odhalit.Nezapomínejte ani na pravidelné kontroly hladin cukru v krvi a kontroly krevního tlaku.Strava by neměla být pro organismus zatěžující a neměla by vést k nadváze.Ledvinám může škodit také sůl skrytá v jídle, hojně zastoupená v polotovarech, slaných i sladkých dobrotách a dochucovadlech.+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Čísla jsou alarmující. Chronickým onemocněním ledvin trpí každý desátý Čech. V současnosti jde o šestou nejrychleji rostoucí příčinu úmrtí. Co je však horší, to je skutečnost, že jen málo z postižených o svém problému ví. Tenhle párový orgán totiž v těchto případech nebolí.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 14. března 2019

Již počtrnácté v řadě vyhlašují Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost druhý březnový čtvrtek Světovým dnem ledvin. S mottem „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“ se snaží zvýšit povědomí o neustále rostoucí zátěži, kterou způsobuje onemocnění ledvin na celém světě, a upozornit na nutnost strategie prevence a léčby onemocnění ledvin. Letos tento den připadá na 14. března. Pečovat o své ledviny však musíme každý den.

Ledviny totiž patří mezi klíčové orgány v našem těle, stejně jako třeba srdce či plíce. Plní v našem organismu mnohé zásadní funkce, zejména odstraňují z těla zplodiny látkové přeměny, jako jsou draslík, kreatinin a močovina, které vylučujeme spolu s přebytečnou tekutinou v podobě moči. Ledviny se tak starají i o rovnováhu vody v těle. Kromě pročištění krve zastávají také funkci regulace krevního tlaku, aktivují vitamin D, důležitý nejen pro růst kostí, ale také pro jejich sílu a pevnost, a produkují hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek.

Může se to týkat i vás

Podle odhadů přibližně 850 milionů lidí po celém světě trpí z různých příčin onemocněním ledvin. Chronické onemocnění ledvin způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a je v současnosti 6. nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí. Může vzniknout u mužů i žen. Každý desátý Čech starší padesáti let trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Nemocné ledviny totiž zpravidla nebolí.

Kontrolujte si skvrny jak na viditelných, tak intimních partiích
Mohlo by Vás zajímat:

Varovné signály: Co prozradí pokožka o vašem zdraví?

Nejdůležitější je prevence, nechte se vyšetřit zdarma

Ledvinám škodí nevhodná strava a stres. Správná funkce ledvin přispívá k naší celkové pohodě, a proto péče o ledviny musí být každodenní a začíná přiměřeným a pravidelným přísunem čisté vody a zdravou a vyváženou stravou s nízkým obsahem soli. Nezapomeňte, že ledvinám může škodit také sůl skrytá v jídle, hojně zastoupená v polotovarech, slaných i sladkých dobrotách a dochucovadlech. Strava každého člověka by měla být natolik pestrá, aby obsahovala všechny důležité vitaminy, minerály, cukry, tuky a bílkoviny, zároveň by neměla být pro organismus zatěžující a neměla by vést k nadváze. Výborné jsou močopudné potraviny jako okurky, jablka, meloun, řepa, petržel a další zelenina a ovoce.

Nezapomínejte ani na pravidelné kontroly hladin cukru v krvi, kontroly krevního tlaku a funkce ledvin. Máte na ně nárok v rámci preventivní prohlídky u vašeho praktického lékaře jednou ročně. Na Světový den ledvin máte navíc možnost nechat si ověřit kondici vašich ledvin ve vybraných nefrologických a urologických ambulancích a také dialyzačních střediscích.

Začněte je preventivně pročišťovat

Naše ledviny bez přestávky bojují za to udržet naše tělo bez odpadů a toxinů, jejichž vlivům v moderním světě nikdo zcela neunikne. Toxiny, které ledviny prostřednictvím moči z těla vyplavují, mohou pro jejich vlastní buňky představovat nebezpečí. Je proto třeba je od nich pravidelně čistit. Nejjednodušším způsobem je pořádný průplach, dopřejte si proto 2,5 – 3 litry čisté vody denně. Do jídelníčku zařaďte ovoce bohaté na draslík, mléko, jogurty a zásadité potraviny. Pomohou i brusinky. Rafinovanou bílou mouku nahraďte moukou ječnou, celozrnnou a pohankovou. Vyhýbat se naopak začněte alkoholu a kávě, které tělo odvodňují. Místo nich si raději dejte bylinkový čaj, příznivě na močové cesty a na ledviny působí  třeba jahodník, čekanka, zlatobýl, jalovec a kokoška.

Kromě již zmiňovaného můžete také využít účinky některého z bylinných potravinových doplňků, jako je například Urinal Nefro. Ten je vhodný, i pokud už jste někdy prodělali některé z onemocnění močových cest, jako například ledvinové kameny, nebo jste v rekonvalescenci po jiných ledvinových obtížích anebo hledáte podporu po zkušenostech s opakující se infekcí močového ústrojí. Je totiž nutné řešit nejen akutní potíže močových cest a ledvin, ale dbát také na jejich podporu i v době, kdy žádné subjektivní obtíže nepociťujeme.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články