Koho si vybrat za partnera: Prvorozeného, jedináčka, nebo benjamínka?

muž, žena
Zdroj: Pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na vznik naší osobnostní struktury má vliv spousta faktorů. Rodinné zázemí, výchova, kultura prostředí, odkud pocházíme, vzdělávací systém, naše přesvědčení a víra. Vždy si hledáme partnera s takovou strukturou, která doplní tu naši. Přitahují nás úplně odlišné typy, ale nakonec zjišťujeme, že si nejlíp rozumíme s někým, kdo je nám vlastně podobný. Má na výběr partnera také vliv pořadí narození? Udělali jsme pro vás malý průzkum, podle kterého zjistíte, jak moc ovlivňuje naše (nejen) partnerské vztahy i to, kolikátí jsme přišli na svět, a poradíme vám, jaký partner se k vám z tohoto hlediska nejvíc hodí.

Martina Maksymovová
Martina Maksymovová 4. ledna 2020

Vypiplaný prvorozený

Je zcela přirozené a logické, že na toho, kdo se narodí jako první, jsou kladeny vysoké nároky. Také je to ten, který odnese prvotní úzkost a strach rodičů. Díky tomu může být prvorozený velmi ambiciózní a dominantní, stejně tak jako úzkostlivý perfekcionista či zodpovědný pečovatel o zbytek rodiny. U některých prvorozených se může s příchodem sourozence rozvinout komplex méněcennosti. Pokud je tohle váš vyvolený, buďte si jistá, že se o vás dobře postará a zároveň bude úspěšný a cílevědomý v práci. Pozor si dejte na možnou panovačnost – prvorozený bývá rád pánem situace.

Mohlo by Vás zajímat:

8 očekávání, které je dobré ve vztahu mít

Ohleduplný prostředníček

Ti, kteří se narodí jako prostřední, bývají dobří vyjednávači. Zároveň mohou disponovat vysokou mírou flexibility, ohleduplnosti a přizpůsobivosti. Prostřední děti nejsou tolik svazovány strachem rodičů, kteří si již svou rodičovskou roli ozkoušeli na prvorozeném dítěti. Prostředníčci nemají lehkou úlohu – chybí jim suverenita prvorozených a roztomilost benjamínků. Pokud jste si vybrala takového jedince, můžete očekávat empatického bezkonfliktního diplomata. Počítejte ale i s tím, že prostřední ze sourozenců mohou být i uzavření tajnůstkáři.

Nejmladší živel

Benjamínek. Rozmazlovaný, oblíbený, hýčkaný. Rodiče často nechávají nejmladším dětem volnější ruku a jejich dětství bývá velmi liberální, což může být trnem v oku ostatním sourozencům. Nejmladší dítě také přináší radost a odpočinek a může být dobrým bavičem rodiny. Problém bývá u převzetí zodpovědnosti a dokončování věcí. Pokud jste si nabrnkla benjamínka, pravděpodobně budete mít o zábavu postaráno. Pozor si dejte na dětinskost, manipulaci a přehnaný exhibicionismus. Zároveň určitě oceníte jeho originalitu a společenskou otevřenou povahu.

Láska na první pohled neexistuje, je to něco docela jiného.
Mohlo by Vás zajímat:

Láska na první pohled? Láska to není, říkají vědci

Jedináčci individualisté

Jedináčci mohou mít více rysů – jednak rozmazlenost benjamínků, ale i zodpovědnost prvorozených. Jedináčci dospívají dříve než jejich vrstevníci, právě proto, že tráví mnoho času jen mezi dospělými. Zároveň, pokud to jsou vymodlení jedináčci, mohou být do jisté míry nevyzrálí, nesamostatní a zvyklí na pomoc rodičů v každé životní situaci. Pokud vás oslovil jedináček, nelze jednoznačně určit, jaký to bude partner. Každopádně se jedná o velkého individualistu.

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články