Herec Max von Sydow: Z plachého kluka se stala světoznámá hvězda, skromnost mu ale zůstala

Herec Max von Sydow: Z plachého kluka se stala světoznámá hvězda, skromnost mu ale zůstala
Zdroj: Wikimedia Commons/jvoves/Flickr – Own work, CC BY-SA
Nejslavnější švédský herec Max von Sydow se objevil ve více než 150 filmech a seriálech. Vedle hereckého mistrovství si všichni cenili jeho skromnosti a pracovitosti.Jeho kariéra trvala 70 let, zemřel letos ve věku nedožitých 91 let.K životním rolím Maxe von Sydowa patří chudý Lasse v oceňovaném dramatu Pelle Dobyvatel (1988).+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Před měsícem obletěla svět zpráva, že 8. března 2020 zemřel herec Max von Sydow. Jeho kariéra trvala 70 let, proslavil se díky spolupráci s režisérem Ingmarem Bergmanem, s nímž natočil 11 filmů, pak se ale rozešli a Sydow točil po celém světě a byl dvakrát nominován na Oscara. Objevil se ve více než 150 filmech a seriálech, poslední roli točil ještě loni. K těm nejslavnějším patří Sedmá pečeť, Vystěhovalci, Vymítač ďábla, Hana a její sestry nebo Pelle Dobyvatel. Nejslavnější švédský herec se narodil před 91 lety, 10. dubna 1929.

Milan Valden
Milan Valden 10. dubna 2020

Vlastním jménem byl Carl Adolf von Sydow a zčásti měl německé předky. Narodil se ve švédském Lundu. Jeho otec Carl Wilhelm von Sydow byl etnolog a univerzitní profesor folkloristiky, matka baronka Maria Margareta von Rappe pracovala jako učitelka. V dětství byl Max von Sydow velmi plachý, měl rád spoustu herců, a to ovlivnilo i jeho vlastní cestu k herectví. Měl také pocit, že právě jako herec se bude moci lépe vyjádřit a překonat svou plachost. A do jisté míry byla volba tohoto povolání i protestem proti akademickému prostředí rodiny a proti vůli rodičů. Už na střední škole hrál se spolužáky v amatérském divadle, poté absolvoval vojenskou službu.

Spolupráce s Ingmarem Bergmanem

V letech 1948–1951 studoval Sydow herectví na dramatické škole ve Stockholmu. Ještě jako student se v roce 1949 objevil poprvé ve filmu. Téhož roku se také oženil s Christinou Olin, s níž měl dva syny; rozvedli se v roce 1979. Hrál menší role v dalších filmech a v roce 1953 byl členem divadla v Helsingborgu. Tam ho objevil Ingmar Bergman, který v té době působil v nedalekém Malmö. Nabídl mu, aby se připojil k jeho hercům, a tak se Sydow v roce 1955 přestěhoval do Malmö a započala jeho úspěšná spolupráce s Bergmanem, která trvala více než 15 let a přinesla mu mezinárodní slávu.

Ingmar Bergman byl velkým švédským divadelním a filmovým režisérem, scenáristou, dramatikem a spisovatelem. Jeho rozsáhlá tvorba zahrnuje 45 celovečerních filmů. Sydow si zahrál v celkem jedenácti Bergmanových filmech. První byl hned ten nejznámější, Sedmá pečeť (1957). Působivé symbolické drama vypráví o rytíři, který se vrací domů do Švédska z křížové výpravy. Svou zem však najde zpustošenou běsnícím morem. Blocka navštíví Smrt a sdělí mu, že jeho dny jsou sečteny. Předtím ho ještě čeká jedna šachová partie právě se Smrtí…

V tajné službě Jejího Veličenstva
Mohlo by Vás zajímat:

Bondovka V tajné službě Jejího Veličenstva: Chybělo málo a film by nevznikl ani na třetí pokus

Dobyl Hollywood

Téhož roku si Max von Sydow zahrál i v Bergmanových melancholických Lesních jahodách – oba filmy proslavily ve světě i Bergmana. A následovaly další společné filmy: Tvář (1958), Než se rozední (1958), Pramen panny (1960), Jako v zrcadle (1961) – ty oba vyhrály Oscary za nejlepší cizojazyčný film, Hosté večeře Páně (1963), Hodina vlků (1968), Hanba (1968) a Náruživost (1969). V posledních třech byla hercovou partnerkou norská herečka Liv Ullmann, nejslavnější bergmanovská herečka, která s režisérem i několik let žila a má s ním dceru Linn Ullmann (dnes úspěšnou spisovatelku); s Maxem von Sydowem se pak potkala i v dalších filmech jiných režisérů.

Mezitím natočil Sydow v roce 1965 v Hollywoodu velkofilm Největší příběh všech dob, v němž si zahrál Ježíše Krista. Následovaly další nabídky z Hollywoodu i odjinud a Sydow se nakonec s Bergmanem rozešel, poslední společný film – Dotek – natočili v roce 1971.

Mezinárodní hvězda

Max von Sydow se pak objevil v desítkách filmů různé kvality a točil po celém světě, v Hollywoodu i v Evropě. Ale konec spolupráce s Bergmanem neznamenal, že by mezi řadou komerčních projektů neměl také role kvalitní, jimiž se zapsal do srdcí diváků, ba právě naopak. S Liv Ullmann si zahrál manželskou dvojici v nesmírně úspěšných velkofilmech o švédských imigrantech v Americe v polovině 19. století Vystěhovalci (1971) a Nová země (1972). K jeho nejznámějším rolím patří ta v kultovním hororu Vymítač ďábla (1973).

K dalším známým filmům patří například Tři dny Kondora (1975), Smrt v přímém přenosu (1980), Flash Gordon (1980), Barbar Conan (1982), Duna (1984) či komedie Woodyho Allena Hana a její sestry (1984). Jednou z životních rolí Maxe von Sydowa je chudý švédský imigrant Lasse, který se svým synem hledá lepší živobytí v Dánsku na konci 19. století v nádherném filmu Pelle Dobyvatel (1988), který Sydowovi vynesl Evropskou filmovou cenu a první oscarovou nominaci. Tu druhou měl za film Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011).

Ivar Bezkostý ze seriálu Vikingové skutečně existoval. Chromého, ale geniálního mrzáka na bojiště nosili
Mohlo by Vás zajímat:

Ivar Bezkostý ze seriálu Vikingové skutečně existoval. Chromého, ale geniálního mrzáka na bojiště nosili

Skromná hvězda

Mezitím se Sydow v roce 1997 podruhé oženil a zahrál si třeba ve filmech Čas probuzení (1990), Hamsun (1996), Minority Report (2002) nebo Prokletý ostrov (2010). Objevil se také v seriálech Kryštof Kolumbus (1985), Quo vadis (1985), Tudorovci (2009) nebo v šesté řadě Hry o trůny (2016). Pracoval do vysokého věku ještě v posledních letech, i když už méně intenzivně. A jeden film, Katinka (1988), dokonce natočil i jako režisér. Za kamerou mu stál Bergmanův dvorní kameraman Sven Nykvist a Sydow si pak na oplátku zahrál i v Nykvistově režijním debutu Vůl (1991).

Všichni si Maxe von Sydowa cenili nejen pro herecké mistrovství, ale také pro jeho skromnost, pracovitost a nehvězdné manýry. Se svou druhou manželkou žil ve Francii a v roce 2002 se stal francouzským občanem.

DALŠÍ INFORMACE O SVĚTOZNÁMÉM HERCI NAJDETE V GALERII:

Zdroje:
Kol.: Encyklopédia filmu
https://en.wikipedia.org/wiki/Max_von_Sydow
https://www.csfd.cz/tvurce/505-max-von-sydow

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články