Báječný recept na čočkovou polévku: Tuhle přísadu byste v ní nečekali

Báječný recept na čočkovou polévku: Tuhle přísadu byste v ní nečekali
Zdroj: Albert ČR

Čočka patří k oblíbeným potravinám, které se najdou v každé spíži. Je variabilní, dá se z ní připravit řada chutných pokrmů. Podává se jako příloha, ale také hlavní jídlo. K oblíbeným patří čočková polévka, která poslouží jako vydatná svačina nebo lehký oběd.

Jana Jánská
Jana Jánská 14. listopadu 2020

Je pravdou, že na čočce se toho nedá zas tak moc zkazit a její příprava je poměrně snadná. Čočka si rozumí s masem, uzeninou a zeleninou. Má specifickou chuť, kterou můžete upravovat s pomocí různých druhů koření, od klasických českých až po orientální.

čočka
Mohlo by Vás zajímat:

Velký průvodce čočkou: Správný druh si mohou dopřát i žlučníkáři

Proč jíst čočku

Je to jednoduché, skrývá v sobě zásobárnu zdraví prospěšných látek. Získáte z ní prospěšné bílkoviny, vlákninu nebo třeba komplexní sacharidy, které pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru a tím zamezují tomu, že budete mít stále na něco chuť a hlad. Takže se dá říci, že čočka vlastně napomáhá i hubnutí.

Vitamíny a minerály

Kromě vápníku čočka obsahuje vitaminy skupiny A a B, které jsou odpovědné za imunitu, s tou souvisí i další složka – zinek. Do jídelníčku by ji měly pravidelně zařazovat zejména ženy, a to pro její obsah železa, kterého mívají obecně méně. K redukci hmotnosti pomáhá i minerál draslík, jenž stojí za vylučováním vody z těla a kromě jiného se podílí i na správné funkci srdce.

luštěniny, čočka
Mohlo by Vás zajímat:

Co jíst, když nesmíte anebo nechcete konzumovat maso

Recept: Čočková polévka s chlebovými krutony

Budete potřebovat: 250 g čočky, 2 l zeleninového vývaru, 2 cibule, 2 mrkve, 1 petržel, 2 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, sůl, pepř, 1 stroužek česneku, lžičku sušené majoránky, na kousky nakrájený opečený chléb, uzeninu

Postup: Čočku alespoň na dvě hodiny namočte. Po té vodu slijte a znovu zalijte zeleninovým vývarem. Přidejte celou cibuli a mrkev, přiveďte k varu, pak stáhněte plamen a vařte 30–40 minut, až čočka změkne. Cibuli a mrkev vyjměte. Na másle osmahněte druhou pokrájenou cibuli doměkka, zasypte ji moukou a připravte světlou jíšku. Za stálého míchání ji přidejte do polévky, vsypte rovněž druhou nastrouhanou mrkev a petržel a dalších 20 minut vařte. Dochuťte solí, rozetřeným česnekem, majoránkou a pepřem. Podávejte ozdobené čerstvou majoránkou, s kousky opečeného chleba a uzeniny.

Tip redakce: Pokud je pro vás klasická zelená čočka příliš těžká, vyzkoušejte červenou, která se nemusí namáčet. Pro lepší stravitelnost lze do polévky přidat během vaření i bobkový list, kmín a na závěr ozdobit čerstvým koriandrem.

řepa
Mohlo by Vás zajímat:

Postrach školních jídelen: Dejte šanci řepě a sledujte, co všechno s vaším tělem dokáže

Zdroj receptu: www.albert.cz

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články