Zvětšení prsou Barboře přineslo řadu zdravotních problémů: Implantáty jsem musela vyndat

Barbora Kropáčková
Zdroj: Se souhlasem Barbory Kropáčkové
Modelka a šperkařka Barbora Kropáčková přišla před téměř dvěma lety v důsledku nemoci prsních implantátů o vlasy, řasy i obočí.Vše odstartovalo asi rok po operativním zvětšení prsou. Vedle alopecie trápily Barboru bolesti kostí a kloubů, začala mít rozmazané vidění, špatně se jí dýchalo. K tomu se přidalo píchání a pálení v prsou, pnutí, ekzém v okolí ňader, zvětšené lymfatické uzliny, únava, mravenčení končetin, brnění brady, tik v oku a suché oči.Barbora Kropáčková přitom měla všechny krevní testy v pořádku. Nebyla ve stresu, zdravě se stravovala a hodně sportovala. Jediným vysvětlením tak byla reakce jejího organismu na prsní implantáty.Barbora si v jednu chvíli myslela, že zemře a neuvidím ani svého syna, jak jde do školky.+ 5 fotek+ 6 fotek

Breast implant illness (BII) neboli nemoc prsních implantátů. Zatím neoficiální diagnóza, o které se ale čím dál víc mluví. Jde o soubor příznaků, které pociťují ženy se silikonovými prsy. Moderátorka Bára Hlaváčková na toto téma vyzpovídala v rámci pořadu Ženská tabu modelku a šperkařku Barboru Kropáčkovou, která se po zvětšení prsou potýkala s vážnými zdravotními komplikacemi.

Barbora Hlaváčková
Barbora Hlaváčková 31. 05. 2024 09:00

Barbora Kropáčková podstoupila augmentaci prsů před necelými třemi lety. Výsledkem operace byla nadšená, dokud se u ní nezačaly objevovat nezvyklé zdravotní problémy. Ve velkém jí vypadávaly vlasy, řasy, obočí, trápily ji bolesti kloubů, tiky a měla také problémy s dýcháním.

Jelikož lékaři na příčinu jejích potíží nepřišly, Barbora se rozhodla pátrat na vlastní pěst a odpověď našla vcelku záhy - její tělo přemrštěně reagovalo na prsní implantáty. Maminka malého synka se proto rozhodla pro explantaci, vynětí implantátů, a to se ukázalo jako klíčové. "Já opravdu zažívala chvíle, kdy jsem si myslela, že umřu a neuvidím ani svého syna, jak jde do školky. Na svá malá prsa si zvykám, hladím je a každý den se jim omlouvám," prozradila modelka v rozhovoru s Bárou Hlaváčkovou.

Doporučené video: Hanka Samsonova popsala život bez prsou, o něž přišla v důsledku rakoviny.

Barbora Kropáčková o zdravotních problémech

Plastická operace má člověku změnit život – k lepšímu. U vás to bylo naopak. I když ne hned...
Celý život mi bylo předhazováno, že jsem přistávací dráha, na co nosím podprsenku, atd. Nějak se to nejspíš podepsalo na mém sebevědomí. Z mých malých prsou se po kojení stala ještě menší a méně pohledná. A tak jsem se rozhodla po dokojení syna podstoupit augmentaci. Ze začátku to byla radost, nemohla jsem se na svá nová prsa vynadívat, chodila jsem naostro a byla na ně pyšná.

Pak se ale něco pokazilo.
Rok po operaci mi začaly nevysvětlitelné zdravotní problémy. Po čtyřleté pauze se mi vrátilo autoimunitní onemocnění alopecie (nadměrné vypadávání vlasů - pozn. red.). To se stává, když je tělo v nepohodě nebo s něčím bojuje. Alopecie navíc přišla v té nejtěžší formě. Začaly mě také bolet kosti a klouby, začala jsem mít rozmazané vidění, špatně se mi dýchalo, byla jsem schopná jen mělkého nádechu. Do toho píchání a pálení v prsou, pnutí, ekzém v okolí ňader, zvětšené lymfatické uzliny, únava, mravenčení končetin, brnění brady, tik v oku a suché oči. Všechna vyšetření přitom byla v pořádku. Jsem člověk, který se o své tělo stará, sportuji, nekouřím a nepiju, stres minimální. Takže jsem došla k závěru, že za vše mohou právě implantáty.

Napovídala vám intuice, že je něco špatně nebo divně?
Je pravda, že od začátku jsem nebyla s novými prsy úplně spokojená. Ztratila jsem v nich cit a často mě pobolívala. Navíc se mi oba implantáty otočily, takže ani ten tvar se mi nezdál. Ale touha po pěkném poprsí byla silnější, přehlížela jsem to.

Barbora Kropáčková o alopecii

Kdy jste pochopila, že se vám rozjela alopecie?
To jsem pochopila hned. Alopecii jsem už jednou měla – vlivem stresového období ve škole. Měla jsem před lety na hlavě tři plešatá kolečka. Ta zarostla a několik let byl klid. Měla jsem skvělou práci, muže, svatbu, dítě, opravdu to bylo krásné období, a najednou vám začnou nezastavitelně a nadměrně vypadávat vlasy, řasy, obočí a chlupy. A vy nevíte proč a co udělat pro to, aby to přestalo. Alopecia universalis. Tak jsem začala pátrat po spouštěči. První přicházejí na řadu krevní testy, aby se vyloučil problém se štítnou žlázou, nedostatek vitamínů a minerálů, atd. Já měla vše ukázkové. Věděla jsem, že ze stresu to také být nemůže. Spouštěči mohou být právě tyto faktory nebo očkování, případně operace. Tím, že jsem si do těla nechala vložit cizí předmět, jsem si podle mě opět spustila tuto imunitní reakci a tělo se tomu začalo bránit. Trvalo mi to dva roky, než jsem si to přiznala. Načetla jsem si o BII spoustu článků a příběhů žen a začalo mi to dávat smysl.

Přišla jste komplet o vlasy, obočí a řasy ve velmi krátké době – jak dlouho to trvalo a co to udělalo s vaší psychikou? Jak jste se cítila?
Vlasy mi do posledního vypadávaly přesně dva týdny a během následujícího měsíce jsem přišla o řasy, obočí a ochlupení. Začátky byly těžké, je to šok, nepoznáváte se v zrcadle. Ale já se nedala, odrazila jsem se ode dna, začala svůj příběh sdílet a vlastně ze svého hendikepu udělala přednost.

Vy jste celkem optimistický člověk, našla jste v tom i výhody?
Výhod jsem schopna vyjmenovat více než nevýhod. Opravdu! Ušetřím spoustu času v koupelně, neřeším mastnou hlavu, nemusím se holit, účes mám vždy připravený na háčku v koupelně (paruka), každý den mohu být jiná, v létě mi není horko, nepadají mi vlasy do očí a jídla, nemáme ucpaný odpad.

Podle vašeho Instagramu soudím, že jste se stala tak trochu odbornicí na paruky, nalepovací obočí, řasy,...
Když se mi to stalo, hledala jsem nějakou ženu s alopecií, aby mi ukázala, jak s tím fungovat. Bez obočí a řas prostě být nechcete. Našla jsem ale jen pár holek z USA a řekla si, že tady chci být pro české holky, kterým se to stane, protože pak je to onemocnění zvládnutelnější a člověk to přestane vidět tak černě. Teď mám možná hezčí obočí, než když jsem měla své vlastní.

Co je to breast implant illness

Teď znovu na vážnou notu. Potvrdil někdo, že by tyhle vaše zdravotní problémy, které jste zmiňovala, mohla způsobit nemoc z prsních implantátů – breast implant illness? Nebo tím, že to není oficiální diagnóza, vám tohle nikdo neřekne?
Oficiálně mi to nikdo nepotvrdil, samozřejmě. Hledala jsem chirurga, který by mi udělal explantaci. A zároveň jsem chtěla, aby mě vyslechl. Většina plastických chirurgů BII neuznává, a tak vám jen řekne, že to máte v hlavě a jste hypochondr. Naštěstí jsem našla paní doktorku Šormovou, která BII nebere na lehkou váhu a nebyla jsem první případ, s nímž se setkala. Ve chvíli, kdy jsem začala být více vidět na sociálních sítích, mi začala psát spousta holek, jestli to nemůže být implantáty, já to ale nechtěla slyšet. Pak jsem narazila na profil o BII, který spravuje Denisa Sládková, a četla tam stovky příběhů, ve kterých jsem se bohužel našla. Na explantaci jsem se psychicky připravovala několik měsíců.

Znala jste tahle rizika, když jste podstupovala zvětšení prsou?
Věděla jsem od začátku, že není přirozené si do sebe ty dva silikonové pytlíky dávat, ale na druhé straně jsem si říkala, že je to přece medicínsky schválené, dělá se to jak na běžícím páse, tak přece by do nás nedávali něco, co nás bude ničit. Věděla jsem jen o komplikacích typu ruptura (prasknutí) implantátu a vznik kapsule (ta vznikne všem, kdo mají implantáty, je to obranná reakce těla na cizí předmět), která se může ztlušťovat, tvrdnout a deformovat prso. O žádných jiných nežádoucích účincích jsem nevěděla.

Nakonec jste podstoupila explantaci, tedy vyjmutí implantátů. Jak jste se cítila po operaci? Jaký byl tohle nápor na psychiku? Jednak bez prsou, a k tomu pořád bez vlasů, řas, obočí...
Byla to obrovská úleva. Po dlouhé době jsem se zhluboka nadechla. Jsem už ve fázi, kdy mi na zdraví záleží více než na prsou a vlasech. Chci být zdravá, nic víc. Ale na to člověk přijde až ve chvíli, kdy to ztratí a začne se o sebe bát. Já opravdu zažívala chvíle, kdy jsem si myslela, že umřu a neuvidím ani svého syna, jak jde do školky. Na svá malá prsa si zvykám, hladím je a každý den se jim omlouvám. Naopak se teď cítím něžněji, nevulgárně a zjišťuji, že malým prsům to v oblečení vlastně sluší víc. Přišla jsem sice o největší ženské rysy, ale o to víc se cítím silná a jsem na sebe pyšná.

Začal se po téhle operaci váš zdravotní stav zlepšovat?
Je to až neuvěřitelné, ale spousta symptomů už odezněla. Pět dní po operaci mi přestal tik v oku, který jsem měla několik měsíců, přestala mi brnět brada, nezadýchávám se, krásně se mi spí, bolesti kloubů a kostí odeznívají, nebolí mě hruď a nic mě neomezuje v pohybu.

Je nějaká šance na zlepšení alopecie, nebo jste připravená na to, že vám vlasy už možná nikdy nenarostou?
Mám naději. Pokud toto opravdu byla příčina, tak se mi mohou vlasy vrátit. Určitě se to ale nestane hned zítra, bude chvíli trvat, než se tělo vyčistí a vzpamatuje. Jsem nicméně připravena i na tu druhou variantu. Jsem už na svůj vzhled zvyklá, už asi ani neumím fungovat s vlasy, takže bych to přežila. Dost možná si stejně budu holit hlavu, cítím se tak vlastně i hezčí.

Jak na celou situaci reagoval Barbořin partner

Jak to celé zvládá partner? Přeci jen, i když je to povrchní, prsa nebo vlasy jsou věci, které ženu zdobí a mužům připadají sexy.
Můj muž je nejlepší, asi mě fakt má rád proto, jaká jsem uvnitř. Nikdy nechtěl, abych si prsa dělala, našel si mě jako maloprsou, tak věděl, do čeho jde. A když jsem přišla o vlasy, poplácal mě po hlavě a řekl, že je to sexy. Samozřejmě mě napadaly myšlenky typu, že mě opustí. To se ale může stát i té nejkrásnější vlasaté a prsaté ženě.

Proč jste se rozhodla svůj příběh sdílet veřejně?
Sdílení je moje forma terapie. Pomáhá mi to a těší mě pocit, že i já můžu někomu pomoci a že se v tom člověk necítí sám. Chci holkám poskytovat rady a tipy, jak to zvládnout. A další věc, proč jsem se rozhodla zveřejnit své trápení s prsy - moc bych si přála, aby chirurgové své budoucí pacientky informovali o existenci BII, aby to zařadili do informovaných souhlasů v rámci možných komplikací. Těch příběhů a nás s komplikacemi je už tak mnoho, že si to opravdu nevymýšlíme a mělo by se to dostat do podvědomí všech. Jsou samozřejmě i ženy, které žádné potíže neregistrují, a já jsem moc ráda. Přeju jim, ať to tak zůstane. V průměru se první příznaky BII začnou objevovat mezi 5. a 7. rokem po operaci. Mohou způsobit i mnohem vážnější komplikace, jako jsou např. lymfomy. Bohužel na sociálních sítích si každý troufne říct i dost nepříjemná slova, ale s tím jsem do toho šla. Naštěstí mám na Instagramu skvělou komunitu a neuvěřitelnou podporu, za kterou bych tímto chtěla moc poděkovat a říct, že si vážím každé vaší zprávy.

_____________________________________________________________

Slovo odborníka

Breast implant illness, v překladu nemoc prsních implantátů, je stále choroba lékařsky nepotvrzená. Nepodařilo se totiž zatím dokázat (ale ani vyvrátit), že soubor nepříjemných zdravotních potíží, jež některé pacientky s umělými prsy pociťují, souvisí skutečně s přítomností silikonových implantátů v těle. Čeští plastičtí chirurgové si nicméně jsou tohoto fenoménu vědomi a neberou ho na lehkou váhu.

"Jako breast implant illness se označuje hromadění několika desítek příznaků u pacientek, které mají silikonové implantáty. V současné době nemáme k dispozici žádné vědecké studie, které by potvrzovaly, že silikonové implantáty jsou příčinou existence symptomů v rámci syndromu breast implant illness," uvedl pro web Chciprsa.cz známý plastický chirurg Ondřej Měšťák kliniky Esthé a kliniky Plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce.

"Potíže pacientek jsou reálné a musíme jim věřit. Otázkou však zůstává, zda jim vyjmutí implantátů od těchto symptomů pomůže. Na základě studií a patofyziologie by jim vyjmutí implantátů pomoci nemělo. Ale jsou pacientky, kterým se poté uleví. Jde o to, že pacientky, které potíže udávají, by je pravděpodobně měly i bez implantátů. Jsou často podobné např. borelióze, EB viróze nebo mohou být způsobené spoustou jiných faktorů."

Na fotografie ze soukromého archivu Barbory Kropáčkové se podívejte do galerie.

Související články

Další články