Odešel velikán českého i amerického filmu Miloš Forman. Připomeňme si jeho nejslavnější filmy

15. Dubna 2018
Petr Kabrna
Miloš Forman byl naším nejúspěšnějším a nejslavnějším režisérem. Dosáhl světového věhlasu.
Zdroj zdroj: facebook
Miloš Forman zemřel náhle 13. dubna 2018. Po této smutné zprávě mu vzdal hold nejen slavný Hollywood, ale dokonce celý filmový svět. Byl nejslavnějším českým režisérem a i když v Čechách už několik let nežil, stále sledoval českou politiku a nikdy na svou rodnou zem nezanevřel, i když se k němu několikrát otočila zády. Pojďme si připomenout ty největší filmové trháky, kterými se nesmazatelně zapsal do světové filmové historie.

Přelet nad kukaččím hnízdem

Nejslavnější a nejúspěšnější film Miloše Formana na motivy románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Natáčení bylo dosti obtížné. Hlavní postavu zvárnil slavný Jack Nicholson, který se ale během natáčení s Formanem rozhádal a odmítal s ním mluvit. Nicholsona tedy musel režírovat kameraman. Když Nicholson obdržel za tuto roli Oscara, ani nepřišel Formanovi poděkovat. Režisér pro větší autetičnost namíchal herce hrající pacienty psychiatrické léčebny s reálnými pacienty a herce, který hrál postavu náčelníka, sehnal Forman na místním parkovišti, kde hlídal auta. Do té doby se nikdy v žádném filmu neobjevil. Po uvedení do kin se z něj stala hvězda a už u filmu zůstal.

Amadeus

Ani natáčení tohoto velkofilmu se neobešlo bez potíží. Forman si totiž usmyslel, že film o životě bohémského Mozarta natočí v komunistické Praze. Forman byl pro svou emigraci označen nepřítelem státu a komunistická strana se rozhodla povolit mu natáčení jen proto, že z toho koukala celkem značná suma peněz pro stát. A peníze přece nesmrdí. Forman byl tedy neustále hlídán a střežen. Na filmu pracovalo mnoho Čechů a dal by se tedy označit za česko-americký. Když se Forman vrátil do Prahy natáčet, dle jeho slov ho to neuvěřitelně dojalo. Byl zase doma. 

Natočil snímky jako Amadeus nebo Přelet nad kukaččím hnízdem: Jak režisér Miloš Forman (†86) dobyl Ameriku

Vlasy

Zfilmovat tento hippie muzikál, který se do té doby hrál jen v divadle, bylo Formanovým velkým snem. Když přišel se scénářem do filmového studia, čekal ho šok. Scénář byl sice přijat, ale vedení studia nechtělo Formana jako režiséra. Prý není rodilým Američanem, a tak nemůže věrně zachytit dobu, ve které se film odehrává. Nakonec Forman studio přesvědčil a z filmu se stal trhák.

Lid versus Larry Flynt

V tomto filmu si dokonce zahrál i Formanův velký kamarád Jan Tříska a také Courtney Love, která na první schůzku s Formanem přišla naprosto sjetá. Byla pod tak velkým vlivem drog, že ani nebyla schopna mluvit. Forman ji chtěl okamžitě odmítnout. Potom si ale uvědomil, že jedině ona se mu do filmu opravdu hodí. Roli jí nabídl pouze pod podmínkou, že se po celou dobu natáčení nedotkne drog a denně se podrobí testům na jejich přítomnost v krvi. Courtney Love dodnes tvrdí, že ji právě Forman dostal z drogové závislosti, což jí umožnilo obnovit kariéru.

 

Diskuze

Reklama