Ann Miller: Hvězdnou tanečnici trápili k zešílení nezdární muži. Ona si přitom přála jen rodinu a hezký dům

Ann Miller
Zdroj: Wikimedia Commons, Columbia Pictures, Public domain

Ann Miller byla bezesporu nejlepší stepařkou v Hollywoodu a za to sklízela zaslouženou popularitu. V soukromí však prožívala jednu tragédii za druhou. Od zrady až po srdcervoucí milostný příběh. Přesto dokázala to, co od ní nikdo neočekával - přežít.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 05. 2024 16:00

Johnnie Lucille Collier alias Ann Miller se narodila 12. dubna 1923 a než se stala taneční hvězdou, trpěla doslova jako zvíře. Její zdravotní stav byl všechno možné, jen ne dobrý. A v pěti letech jí navíc diagnostikovali křivici. To ale, aniž by to tušila, bylo vlastně požehnání.

Zamilovala se do stepu

Annina matka Clara svou dceru raději zapsala na taneční lekce. Doufala, že tím zmírní zakřivení jejích nohou. Ann k údivu všech začala prakticky ihned vynikat. Na pódiu doslova zářila. Clara si uvědomila, že má její dcera pro tanec skutečný talent, a tak ji tlačila k tomu, aby se stala baletkou. To ale Ann nechtěla - milovala totiž rytmus. A to nabízelo jedině stepování.

V devíti letech ale přišla o rodinu. Jednoho dne přistihla, společně se svou matkou, otce v posteli s jinou ženou. Nejdříve ho jménem matky vyhodila z domu (snažila se ji před ním chránit), pak se ale rozhodly odstěhovat do Los Angeles, a tím pádem se k němu otočit zády. Naděje na nový začátek se ale rychle rozplynula. Jelikož byla Annina matka hluchá, těžko si sháněla trvalejší práci. A tak se živitelkou rodiny stala Ann. Od jedenácti let si vydělávala tancem v nočních klubech. Tím započal konec jejího trápení. Tedy alespoň toho finančního.

Ann Miller vytřela všem zrak

Když začala Ann tančit o dva roky později v proslulém klubu Bal Tabarin v San Franciscu, zírali na ni všichni s otevřenými ústy. Jednoho večera seděla v publiku herečka Lucille Ball a lovec talentů Benny Rubin. Mladá tanečnice na ně okamžitě udělala hluboký dojem. Smlouvu měla na dosah ruky. Jenže tady bylo jedno ale. "Doufám, že ti je 18?" zeptal se Rubin. Nebylo. Bylo jí jen 13.

Nezbylo jí nic jiného, než požádat o pomoc otce, který byl shodou okolností právník. Po zfalšování dokumentů a třech matčiných radách, jak se chovat jako dospělá: perfektní make-up, krásné šaty a držet jazyk za zuby, vzala Hollywood útokem. Prakticky ihned se objevila po boku Katharine Hepburn a Ginger Rogers, ta byla pro ni velký vzor.

Práce pro filmové studio RKO ale nebyla vždy snadná. Během jednoho brutálního období musela na turné vystupovat v osmi představeních denně. Byla vyčerpaná a v depresi. Když si řekla alepsoň o zvýšení platu, přistála jí na stole výpověď. A to byla dobrá zprává. Čekala na ni totiž Broadway.

Mužská část publika na ní mohla oči nechat. Neměla tak nouzi o milostná dobrodružství, zatím ale jen počestná. Matku měla neustále v patách. Otěže jí povolila až v 18. Stále ovšem musela být doma do půlnoci. Ann toho hodlala naplno využít. Přitahovali ji bohatí playboyové, kterých tam bylo vždy dost. O pár let později ale začala snít o dokonalé rodině a domku s bílým laťkovým plotem. Asi nejznámějším nápadníkem byl šéf MGM Studios, Louis B. Mayer. Vzít si ji ale nesměl. Matce vadilo, že je starší o čtyřicet let. A tak přišel na řadu Reese Milner, dědic podniku na zpracování kovového šrotu.

Nasliboval jí hory doly. Ve skutečnosti to byl vlk v rouše beránčím. Několik lidí z jeho blízkého okolí ji varovalo - je to agresor a surovec. Přesto je neposlouchala a vzala si ho. Jenomže to ještě nevěděla, co obnáší svatební noc. Nikdy to nedělala a nikdo jí to nevysvětlil. Své poprvé tak prožila ve strachu.

Po dvou měsících otěhotněla. To už její muž patologicky žárlil. Nelíbilo se mu, že se stýká s matkou a kamarádkami. Záhy se u něho projevily náhlé změny nálad. Je ale dobré říci, že to nedělal úmyslně. Před lety na něho spadl kůň. Zranění hlavy z něho pak učinilo jinou osobnost. Ať tak či onak, Ann chtěla světu sdělit, co prožívá. Napsala tak dopis matce, který měl být otevřen v případě její smrti. Jako by něco tušila...

Děsivý zvrat událostí

Těsně před porodem se Ann a Milner přestěhovali na jeho ranč a netrpělivě očekávali příchod holčičky Mary. Během jedné hádky ale Milner shodil Ann ze schodů. Zlomila si spodní část zad...a začala rodit. Malá Mary žila jen tři hodiny. Nikdy se ke svému muži již nevrátila. Rozvodové vyrovnání bylo směšné. Ač byl milionář, soud jí přiřkl směšných 20 000 dolarů. Tím sotva pokryla výdaje na lékařskou péči.

Raději ale na to nemyslela. Bydlela u matky a všechen čas věnovala zotavení. Když pak znovu vtrhla na scénu, stala se opět hvězdou. Milovali ji v práci i v soukromí, kdy pořádala jeden večírek za druhým. A také snila o tom, že tam někde venku na na ni čeká pan Dokonalý. Toho nakonec objevila v novinách. Byl to kalifornský politik William O'Connor. Když matce ukázala jeho fotku, řekla: "Vidíš toho muže? Tak do něho se zamiluju." A vskutku. Zanedlouho měli mezi sebou bouřlivý románek. Jenomže neměl dlouhého trvání. Když došlo na oznámení zasnoubení, jeho bývalá manželka odmítla podepsat rozvodové papíry. Z krásného snu se tak stala krutá realita.

Naštěstí se jí stále dařilo po pracovní stránce. Aby zapomněla na O'Connora, začala se stýkat s bohatým texaským naftařem Williamem Mossem. Ten se po svatbě ukázal být milovníkem někdy až tři dny trvajících večírků. Jeho životní styl byl pro ni nesnesitelný. A kdyby tušila, že v den jejich svatby se jí zoufale snažil dovolat O'Connor s tím, že se už konečně mohou vzít... Když se mu pak ozvala po roce, zjistila, že umřel na infarkt. S Mossem vydržela ještě další dva roky, pak odešla.

Jednoho naftaře vyměnila za druhého. Tentokrát si řekla ano s Arthurem Cameronem. Krátce po svatbě ho ale našla s několika ženami v bazénu. Beze studu jí řekl, že to jsou jeho milenky. Nemusí se ale bát, ona je samozřejmě mezi nimi královna. Když mu dala ultimátum, že ona, nebo ony, řekl jí, ať si sbalí kufry. A to byla poslední kapka. Od té doby se soustředila na práci. Broadway ji uvítala s otevřenou náručí. Konečně začala vydělávat miliony.

V důchodu si tak mohla užívat dům svých snů a posezení s přáteli. Zemřela v lednu 2004 na rakovinu plic. Dožila se 80 let. Nyní odpočívá vedle své dcery Mary.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ann Miller
Factinate.com: Heartbreaking Facts About Ann Miller, The Star-Crossed Dancing Sensation

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články