Fritz Haarmann: Řezník z Hannoveru. Pravda, odkud maso pocházelo, byla děsivá

Fritz Haarmann: Řezník z Hannoveru. Pravda, odkud maso pocházelo, byla děsivá
Zdroj: Wikimedia Commons, Georg Pahl, CC BY-SA 3.0

Fritz Haarmann si ve dvacátých letech vydělával prodejem takzvaného oblečení z druhé ruky, které dnes známe pod pojmem second hand. Kromě toho byl také schopen obstarat kvalitní maso. Za jeho nekonečnou zásobu ho hospodyňky doslova milovaly. Tedy až do té doby, než zjistily, že jde o maso lidské.

Kamil Šivák
Kamil Šivák07. 12. 2023 16:00

Lidé si o Fritzovi mysleli, že je sice podivín, ale jinak přátelský a rozhodně neškodný. Měl dobré styky i s policií, pracoval jako její informátor. Jenomže pod svícnem bývá největší tma.

Utrápené dětství Fritze Haarmanna

Friedrich Heinrich Karl Haarmann se narodil 25. října 1879 otci, který byl příliš "zasmušilý" na to, aby se staral o své dítě, a invalidní matce, která ze sebe vydávala úplně vše. Jako nejmladší ze šesti dětí si nejraději hrával s panenkami, nosil šaty a vyhýbal se vrstevníkům – hlavně chlapcům.

Jeho otec v náhlém vytržení z letargie usoudil, že takto to dál nejde a poslal syna do vojenské školy. Tam však přišli na to, že trpí epilepsií. A tak se musel vrátit domů – rovnou do otcovy továrny na doutníky. V té době začal sexuálně obtěžovat mladé chlapce. Úřady ho za to poslaly na psychiatrii, ze které utekl do Švýcarska. Tam se, kupodivu, zasnoubil s mladou ženou jménem Erna Loewert. Jakmile však otěhotněla, "musel" se vrátit do Německa dokončit vojenskou službu. Stejně ho ale kvůli epilepsii zase poslali domů. Otec ho ale u sebe nechtěl. Opakovaně se snažil syna zavřít natrvalo do blázince. Fritz však pokaždé utekl.

První vražda

V roce 1913 byl Fritz již známá firma. Za vyloupení skladu byl poslán na pět let do vězení. Tam se seznámil se čtyřiadvacetiletým pasákem, Hansem Gransem, do něhož se zamiloval a začal s ním na svobodě žít.

Jeho první obětí se stal sedmnáctiletý Fiedel Rohe. Když se vydal mladíka hledat jeho otec, zjistil, že se kamarádil s Fritzem, který měl slabost pro nezletilé hochy. Policisté se ale zdráhali u cenného informátora udělat razii. Když se k tomu nakonec odhodlali, našli ho v posteli s třináctiletým chlapcem, po Fiedelovi nebylo ani stopy. Kdyby se ale podívali pořádně, zjistili by, že má za kamny jeho hlavu.

Z Fritze se stává řezník

V roce 1919 bylo Německo po válce na ekonomickém dně, lidé tak byli rádi, když někdo prodával levné maso. "Materiálu" měl vrah bohatě. Tehdy z domova utíkala spousta chlapců, kteří nemohli vystát poválečné útrapy. Fritz je k sobě lákal na vidinu teplého jídla a pohodlí. Poté, co je nakrmil, jim prokousl průdušnici (odtud jeho další přezdívka Upír z Hannoveru), mrtvolu zneuctil, a pak rozporcoval. Nevyužité zbytky odhodil do řeky. Během šesti let měl takto zpracovat padesát chlapců.

Dopadení a soud Fritze Haarmanna

V květnu 1924 objevila skupinka dětí na břehu řeky Leine několik lebek a kostí. Po příjezdu policie měly být z vody vytaženy ostatky až 22 chlapců. Město Hannover zachvátila panika. Veškerá pozornost se obrátila k Haarmannovi. On byl přece známý tím, že si k sobě vodil mladíky. Jelikož ale pracoval jako informátor, museli přijet detektivové z Berlína, u nichž nehrozilo, že by nad něčím záměrně přimhouřili oko.

Netrvalo dlouho a chytli ho přímo u činu, jak se snaží napadnout jednoho teenagera. Okamžitě putoval za mříže. Během prohlídky jeho bytu bylo nalezeno více než sto kousků oblečení. Nemluvě o cákancích krve na stěnách. Ke všemu se přiznal. Během soudu kouřil doutníky a urážel všechny přítomné. Nakonec byl usvědčen ze 24 vražd a odsouzen ke stětí hlavy gilotinou. Po popravě byla jeho hlava naložena do formaldehydu a předána lékařské fakultě v Göttingenu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Fritz Haarmann
Allthatsinteresting.com: Fritz Haarmann Was A Popular Butcher In 1920s Germany – Until They Found Out His Meat Was Human

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články