Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Lilek v kuchyni: Víte, že obsahuje nikotin?

Lilek v kuchyni: Víte, že obsahuje nikotin?
Zdroj: Instagram
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Lilek patří už delší dobu mezi stálice na našem jídelníčku. Je chutný sám o sobě, proto klidně nahradí maso a vegetariáni ho přímo milují. Co jste ale o lilku možná ani netušili?

Petra Járková 20. července 2019

Historie lilku

Původní rostliny lilku pocházejí z Barmy. V 15. století jej do španělské Andalusie přivezli Arabové a odtud se rozšířil dále do Evropy.

Lilek x-krát jinak

Pokud si budete chtít objednat lilek v zahraničí v restauraci, možná budete mít problém s překladem. Mezi několik názvů patří: brinjal (Indie), berenjena (Španělsko), eggplant (americká angličtina), patlican (Turecko) a melanzana (Itálie).

Vzhled lilku

Lilek patří do stejné rodiny jako rajčata či brambory, které řadíme mezi lilkovité. Pokud jste znali pouze fialový lilek, pak máte mezery. Existuje spousta odrůd, které mají různá zabarvení. Lilky se vyskytují i v bílé, zelené a fialové barvě s bílými proužky.

Večeře hotové do deseti minut. Nejlepší recepty na omeletu, salát či tortillu
Mohlo by Vás zajímat:

Večeře hotové do deseti minut. Nejlepší recepty na omeletu, salát či tortillu

Vždy tepelně zpracovat

Lilky byste neměli konzumovat v syrovém stavu, protože můžou způsobit zažívací problémy. V Číně je konzumují sice syrové, ale to my vážně nedoporučujeme.

Obsahují nikotin

Lilky v sobě obsahují nikotin, pouze ale nepatrné množství, asi 0,01 %. V jedné cigaretě je tedy stejné množství nikotinu jako v 9 kilech lilku.

Ovoce

Lilek sice patří mezi ovoce, ale řadí se tradičně mezi zeleninu.

Jak vybírat

Vybírat byste měli jen plody s hladkou, lesklou slupkou a jasně zelenou čepičkou. Chybí-li stopka úplně, raději kus neberte – prodejci o tom, že čepička o čerstvosti plodu leccos prozradí, dobře vědí a někdy ji úmyslně odstraňují.

NA TY NEJLEPŠÍ RECEPTY Z LILKU SE PODÍVEJTE V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články