Operní pěvkyně Julie D'Aubigny sváděla muže i ženy: Kvůli jedné milence zapálila mrtvolu jeptišky

Mademoiselle Maupin
Zdroj: Profimedia

Na jevišti vystupovala jako Mademoiselle Maupin nebo La Maupin. V soukromí ale Julie D'Aubigny natropila tolik skandálů, že musela žadat o královskou milost. A to hned dvakrát!

Kamil Šivák
Kamil Šivák 06. 10. 2023 16:00

Julie se narodila na dvoře Ludvíka XIV. Neváhala bojovat v šermířských soubojích, namlouvat si milence a porušovat zákon. Dokázala svést šlechtičnu i vykopat mrtvolu jeptišky. Jednoduše nikdy neodmítla žádnou výzvu.

Sklony k mužským zálibám měla Julie od dětství

Julie se narodila na počátku sedmdesátých let sedmnáctého století v Paříži. Vychovával ji její otec mistr šermíř. Místo aby se tak věnovala tradičnějším ženským záležitostem, získala mnoho zkušeností v boji. Její děd pracoval pro Ludvíka XIV., staral se mu o koně, Julie tak spoustu dnů trávila s královými pážaty. Měla také možnost získat lepší vzdělání. Učitelé, kteří působili na francouzském dvoře, ji ochotně zasvětili do literatury a gramatiky.

Ve volném čase přišel na řadu opět šerm. Postupem času se zlepšila na takovou úroveň, že dokázala porazit všechny chlapce. Netrvalo dlouho a upoutala na sebe pozornost hraběte d'Armagnaca, s nímž spolupracoval její dědeček. Stala se jeho milenkou. Aby se však zabránilo skandálu, nechal ji provdat se za úředníka Jeana de Maupina. Toho po svatbě hrabě poslal na venkov. Románek mohl pokračovat. Julie se však nedokázala spokojit jen s jedním mužem. Záhy tak prchla z Paříže s milencem, který v souboji zabil svého soka.

La Maupin, šermující zpěvačka

Julii a jejího milence samozřejmě začala za vraždu v souboji pronásledovat policie. Proměnili se tak raději v "neznámé" putovní umělce, kteří předváděli své šermířské umění. Julie často vystupovala v mužských šatech. Jen její vyčuhující blond kudrlinky napovídaly divákům její skutečné pohlaví. Vystoupení bývala také obohacena o zpěv.

Juliin přirozený talent jí vynesl nabídku na práci v Opeře de Marseille. Operní zpěv se stal její vášní. Začala také vystupovat pod uměleckým pseudonymem La Maupin. A přišla rovněž další láska. Tentokrát v podobě mladé ženy Cécilie Bortigali. Jakmile to její rodina zjistila, poslala ji do kláštera. To Julii ani náhodou nezastavilo. Jednoduše i ona vstoupila do konventu.

Když je řeholní život začal nudit, vykopaly mrtvolu jeptišky, kterou položily do postele v cele místo Cécilie a následně místo podpálily, aby mohly společně utéct. Na útěku ovšem La Maupin provede další zločiny, což je na její milenku až moc. Úřady podvod se smrtí Cécilie odhalí, vzhledem k tomu, že ona sama se vrací do kostela s prosíkem. La Maupin je za únos, zneuctění mrtvoly a žhářství odsouzena k smrti na hranici. Podařilo se jí však z jihu Francie utéct zpět do hlavního města, kde se opět angažovala v opeře.

Královská milost

Než se stačila Julie dostat do Paříže, zapletla se do barové rvačky, v níž porazila rovnou tři muže. Jeden z nich byl synem vévody. Poté, co mu vrazila do ramene čepel dýky, se z nich měli stát milenci. Nad její hlavou ale stále visel rozsudek smrti. A tak navštívila starého známého, hraběte d'Armagnaca. Ten souhlasil, že si promluví s králem o možné milosti. Dočkala se, což znamenalo, že se může vrátit na jeviště.

Ale ani pak si nedala pokoj. Na jednom plese sváděla v mužských šatech mladou šlechtičnu. Nápadníci šlechtičny proto vyzvali Julii na souboj. Vyhrála, ale opět se dostala do křížku se zákonem. Ludvík totiž nedávno souboje zakázal. Po roce stráveném v Bruselu se vrátila domů a žádala krále o odpuštění. Ten jí s úsměvem řekl, že se nic neděje, neboť bojovat mají zakázáno pouze muži.

Jakmile pominuly všechny chmury, odvázala se i na jevišti a v záchvatu vášně kousla jednoho herce do ucha, až krvácel. Krev tekla i tehdy, když v rámci hry předstírala sebevraždu. V desítkách oper si zahrála bohyně a jiné silné ženy.

Její zkázou se tak nestaly společenské konvence, nýbrž láska. Ač byla technicky provdaná za úředníka Maupina, začala veřejně žít s Madame la Marquise de Florensac. Vydržela s ní až do její smrti, která ji velmi zasáhla. Stáhla se kvůli tomu z veřejného života. Zemřela v roce 1707 ve věku 33 let.

Zdroje informací:
Wikimedia Commons: Julie D'Aubigny
Allthatsinteresting.com: The Wild Life Of Julie D'Aubigny, The Bisexual, Sword-Fighting 17th-Century Opera Star

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články