Plastiky po porodu: Nejrizikovější je břicho, hrozí trombózy i embolie a špatně se hojí, když je velké, říká chirurg Libor Kment

O tom, jak řešit fyzické změny po porodu, pokud to doma nezvládnete sami, si Bára Hlaváčková popovídala s plastickým chirurgem Liborem Kmentem.Ženy po porodu nejčastěji žádají úpravu prsů, ať už zmenšení, zvětšení nebo modelaci. Rády si nechávají také zredukovat strie nebo povislou kůži na břiše.Libor Kment a jeho tým si ale poradí i s diastázou nebo úpravou zevního genitálu. Jak takové operace probíhají a co od nich čekat, lékař sdělil i Báře.S úpravou prsů by podle chirurga měly ženy, pokud je to možné, počkat až na dobu po posledním porodu, respektive kojení. V dalším těhotenství by totiž prsa mohla změnit tvar, případně by pak mohly nastat komplikace při kojení.+ 1 fotka

Intimní život po porodu už nikdy nebude jako dřív. To nahání hrůzu ženám i mužům. A mnohdy oprávněně. Dnešní plastická chirurgie ale nabízí způsoby, jak věci, konkrétně tělo, vrátit co nejvíce do původního stavu, o čemž Lifee přináší nový rozhovor. Dalším hostem moderátorky Báry Hlaváčkové v pořadu Ženská tabu je plastický chirurg Libor Kment.

Barbora Hlaváčková
Barbora Hlaváčková 22. 03. 2024 09:00

Bára Hlaváčková se v březnu ve svém pořadu věnuje tématu sexu po porodu. Jaké strasti s ním zažila a stále zažívá, se jí svěřila influencerka Monika Leová, proč je intimní život po porodu často problémem, vysvětlila gynekoložka Vladimíra Bernátková a o návratu k intimnímu životu po dětech se rozhovořila sexkoučka Julie Gaia Poupětová.

S plastickým chirurgem Liborem Kmentem moderátorka na závěr březnového bloku probrala, jak napravit zásadnější fyzické změny po porodu. "Nejčastěji řešíme úpravy prsů a břicha, ale s hmotnostními výkony v těhotenství souvisí cokoliv. Děláme liposukce paží, stehen... Jsou tady i úpravy zevního genitálu, takže v podstatě celé tělo," otevírá lékař tématiku prakticky neomezených možností estetické chirurgie.

Libor Kment o tom, co dovede plastická chirurgie napravit

Pojďme si říct ty nejzásadnější změny, konkrétně po porodu na ženském těle, které se dají opravit.
Těch může být spousta. Záleží jednak na genetických faktorech, a pak na tom, jak se ženy o sebe starají před porodem, jak moc cvičí, jak moc přiberou v těhotenství a po porodu. A to má vliv na celé tělo. Na plastické chirurgii nejčastěji řešíme úpravy prsů a břicha, ale s tou hmotností souvisí cokoliv. Děláme liposukce paží, stehen... Jsou tady i úpravy zevního genitálu, takže v podstatě celé tělo.

O čem ženy málokdy ví, že jde napravit, upravit, opravit?
Já myslím, že dnes už je to povědomí velké. Že ženy už to mají nastudované a za námi většinou přicházejí s konkrétními požadavky. Že bychom jim vymýšleli, co by potřebovaly nebo že by něco nevěděly, to už dneska tolik není.

Jak probíhá labioplastika

Já si myslím, že pořád největší tabu jsou operace genitálu po porodu. Co se dá v dnešní době všechno napravit? A vím, že tam jsou operační zákroky, ale i něco, co se obejde bez operace. Lasery a tak dále.
Úpravy zevního genitálu, to není úplné gró plastické chirurgie. Ale nějaké děláme. Myslím, že v tom povědomí už je to taky, protože ženy na to dneska jednak chodí daleko častěji, jednak si o tom povídají a píší na sociálních sítích. My děláme nejčastěji úpravy labií, stydkých pysků. Nesouvisí to tolik s porodem, je to spíš geneticky dané. Ale pak jsou úpravy, ty jsou spíš pro gynekology nebo je v našich poměrech provádějí spíš gynekologové, a to jsou úpravy pochvy, pánevního dna, poševního vchodu... A jsou, jak jste zmínila, nějaké zákroky konzervativní. Třeba úpravy laserové, které mohou pomoci při menších poškozeních.

Vy jste říkal, že už je tedy děláte a že už to není úplně tabu... Já o tom tedy moc nevím, o operacích labií... Jak se jí říká? Labioplastika?
Labioplastika. Nejčastěji provádíme zmenšení malých stydkých pysků. Takže to se provádí...

Je to trend teď?
Nemyslím si, že je to trend. Ale ženy dříve nevěděly, jestli něco takového jde. Dneska už to vědí a některé s nimi skutečně mají problémy. Když mají vrozeně velká malá labia, tak jim to vadí mechanicky, vadí jim to při sportu, vadí jim to při sexu. Takže je to častější operace už dneska.

Je to drobná operace? Větší operace? Co to je za operaci? A jakou rekonvalescenci pak vyžaduje?
Je to relativně drobná operace. My ji tedy provádíme raději v celkové anestezii, ale dá se provést i v lokální. A i rekonvalescence je poměrně rychlá, protože tady v té oblasti se jizvy a všechno hojí poměrně rychle. Ale můžou tam být i zákroky složitější. Samozřejmě to záleží na stupni poškození nebo deformity.

Libor Kment o možnostech úpravy prsou po porodu a kojení

Takže taková drobnost... Ale teď půjdeme k daleko většímu tématu, a to jsou prsa. Nejvíc žen řeší prsa. Je to jedna z nejčastějších operací?
Prsa řešíme úplně nejčastěji. A tam je těch úprav celá řada a těch výkonů je v souvislosti s porodem spousta. Jednak to souvisí s objemem a pak s tvarem. U některých žen mohou být po porodu prsa téměř stejná, nezměněná. Dokonce někdy ženám, které si nechaly udělat augmentaci prsou (zvětšení prsou - pozn. red.) před porodem, říkám, že mi ta prsa přijdou po porodu hezčí. Jsou to většinou takové ty štíhlé ženy s malými prsy a pevným hrudníkem, u nichž jsou ta prsa po operaci hodně napnutá. V těhotenství, jak dojde k nějakým změnám, se pak ta prsa trošku zvětší, tkáně trochu povolí, prsa se ještě usadí, a po porodu to tak může být ještě lepší. V těhotenství často dochází k velikostním změnám. Prsa můžou po porodu zůstat větší, můžou se naopak zase zmenšit. A pak jsou změny tvarové. Někdo to má úplně v pohodě, ale u někoho dojde v důsledku velikostních změn k nějakému poklesu a změně tvaru.

To znamená, že po porodu, a asi nejde jenom o těhotenství a porod, ale hlavně o kojení, může u žen nastat celá škála změn. To znamená, že můžou chtít jak zvětšení, tak zmenšení prsou nebo jejich modelaci. Co to všechno obnáší? Co je nejsnazší, řekněme nejvíce rutinní zákrok? A co těžší?
Pro mě je rutina všechno, protože dělám často i ty složitější operace, jako jsou zmenšení nebo úpravy tvaru prsů. Těch operací dělám opravdu velkou spoustu.

Říkáte "složitější". To znamená, že zmenšení a úpravy jsou složitější než zvětšení?
Zmenšení a modelace jsou technicky složitější. Protože to je větší operace, co se týče řezu, zákroku, náročnosti... To prso se musí při operaci jakoby rozebrat a poskládat. Zvětšení prsů se naopak provádí z malého řezu. Zbude malinká jizvička, operační rána je menší, operace rychlejší. Na druhé straně se musí použít silikonové implantáty, což je cizí těleso a tím pádem je v něčem rizikovější. Takže všechno má svoje.

Když zůstaneme u toho zvětšení, tedy u výplní... Doporučuje se ta úprava až v momentě, kdy žena už nechce další děti a nechce už kojit? Nebo kolikrát do toho ženy jdou a pak ještě mají dítě?
Když za mnou přijde žena, že plánuje další miminko třeba za jeden, dva, tři roky, tak jí doporučuji, že to je lepší po dalším porodu, protože prsa se můžou těhotenstvím změnit. Ale když ty ženy prsa hodně trápí, mají je hodně malá a nějaké vady, jako asymetrie, poklesy prsů, tak na to jdou i před dalším těhotenstvím.

Co dovede plastická chirurgie s povislou kůží a striemi

Další velké téma po porodu je břicho. Možná věc číslo jedna. Když za vámi přijde žena a vy třeba vidíte, že má ještě i kila nahoře... Je dobré nejdřív se zbavit toho tuku a potom až řešit věci, které už sama neovlivní?
Určitě. Ta tělesná hmotnost je nejdůležitější. Když je břicho velké, silné, může se operační rána špatně hojit. Břicho je nejrizikovější operace. Hrozí komplikace i celkové trombózy, plicní embolie... Takže tu redukci váhy nebo úpravu životosprávy doporučujeme jako první věc. A pak až řešíme tvar. To, co lidé nedokážou zvládnout sami nebo to nedokáže zvládnout příroda, tak my vylepšíme.

A co to konkrétně je? S čím si nepomůžeme sami?
Samozřejmě i s tou váhou je to někdy složité. Protože když má někdo poruchu štítné žlázy, nějaké vrozené dispozice, je to hodně těžké. Takže někdy i s tím podkožním tukem můžeme pomoct. Existují liposukce nebo úpravy břicha spojené s liposukcí nebo s odstraněním tukové tkáně. Ale s těhotenstvím jsou většinou spojené věci, jako je poškození břišních svalů a poškození kůže. Protože to těhotenské břicho je roztažené, tkáně jsou napnuté... A tam také hrají roli genetické dispozice, jak mají kvalitní vazivovou tkáň. To znamená, jestli se kůže vrátí do původního stavu nebo se jim udělají strie. Jak jsou břišní svaly rozestouplé, mohou se udělat břišní kýly, když k tomu ženy mají dispozici. Tohle všechno můžeme ovlivnit.

Tak já začnu postupně... Strie. Co s tím? To jde spravit?
Záleží, kde jsou uloženy. Když jsou po celém břiše, tak s tím se nic udělat nedá. Existují nějaké zákroky laserové, které mohou strie nějakým způsobem vylepšit, ale že by se odstranily strie, to se neodstraní. Záleží nicméně na tom, kde jsou uloženy. Někdy mají ženy strie třeba jenom v podbřišku, takže my plastikou břicha můžeme všechnu tu kůži i s poškozenou částí odstranit. Někdy jsou strie orientované uprostřed břicha, takže můžeme volit takovou techniku, kdy strie odstraníme středním řezem. Je to hrozně individuální.

Když na břiše zůstane povislá kůže... To už je velká operace!?
To už jsou větší operace. Někdy to je jenom podbřišek, to je pak menší operace, kdy řešíme jen volnou kůži v této oblasti. Často je to ale bohužel na celém břiše nebo v nadbřišku, nad pupíkem. Pak už jsou to složitější operace, musíte na plastiku břicha, kdy se vypíná kůže na celém břiše, odstraňuje se nadbytečná, musí se posunout pupek, a tak dále.

Libor Kment o diastáze a možnostech léčby

A další věc, to jsou rozestoupené svaly, diastáza se tomu říká. Je to jenom kosmetická úprava? Nebo už je to nutnost i z hlediska zdravotního?
U menších postižení je to spíš kosmetické. Protože bříško je vyklenuté nebo se vyklenuje ve střední části. Někdy to máte spojené i s pupeční kýlou nebo s dalšími kýlami. Ale někdy je to postižení opravdu tak velké, že je to funkční. Pak nefunguje břišní list, svaly jsou oslabené. A ty změny jsou někdy hodně těžké. Nedávno jsem operoval manželku svého kamaráda, takovou mladou krásnou holku, bývalou vrcholovou sportovkyni, ta neměla ani gram tuku, a to břicho měla po dětech tak poškozené! Měla opravdu těžkou diastázu, kde jí to břicho nefungovalo. Měla asi tři kýly. No, a ta ani netušila, že se to všechno dá opravit. Byla úplně nadšená, přestože musela mít jizvu ve střední části břicha. Ten efekt byl prostě tak obrovský, že jí to změnilo život.

Po jak dlouhé době doporučujete řešit tělesné změny po porodu plastickou operací? Jak dlouho se čeká, jestli se to tělo přece jenom navrátí do původního stavu?
Já doporučuji většinou rok aspoň. Rok se tělo dává nějakým způsobem do pořádku poté, co mu v těhotenství to miminko odčerpalo všechny možné živiny, vitaminy a minerály. Takže tělo musí regenerovat. Něco se dá třeba už za půl roku, ale spíš ten rok doporučuji. A pak ještě, to je další věc, je tu kojení. Protože když operujeme prsa, a zvlášť nějaké ty složitější větší operace, tak tam je vhodné je uskutečnit rok po ukončení kojení. Někdy půl roku, tam také něco jde, ale obecně bych řekl ten rok po porodu nebo rok po ukončení kojení.

Když tu mluvíme o kojení, je kojení po úpravě prsů možné? Nebo v jakém případě ano, a v jakém třeba možné být nemusí?
Po zvětšování prsů většinou problém není. Protože ta jizvička a vůbec ten řez skrz žlázu nemusí přivodit žádné poškození a kojení je pak úplně v pohodě. U modelací a zmenšení prsů problém být může. Protože při té operaci, jak jsem říkal, je žláza nějak rozřízlá, můžou být přerušené mlékovody. Ne že by se mléko netvořilo, ale může být problém s jeho odtokem. Ženy mohou mít teoreticky častěji záněty prsů. Na to všechno je upozorňuji, ale nemám zpětnou vazbu, že by si mi pacientky stěžovaly, že třeba nemohly kojit nebo že by měly problémy.

O čem ještě promluvil plastický chirurg Libor Kment v rozhovoru s Bárou Hlaváčkovou?

  • Proč je z hlediska tělesných změn po porodu důležitá prevence v podobě sportu a celkové životosprávy
  • Jaký je rozdíl mezi prsním implantátem pod sval a nad sval
  • Jak probíhá modelace a zmenšení prsou
  • Jak pracovat s jizvou po operaci prsou
  • Zda existují "balíčky" plastických operací pro ženy po porodu
  • Na jaké novinky se ženy po porodu mohou těšit v plastické chirurgii

Související články

Další články