Ten z KFC: Příběh Colonela Sanderse, kterému táta zemřel v pěti letech, maminka dřela v továrně na rajčata a jeho proslavilo kuře

Ten z KFC: Příběh Colonela Sanderse, kterému táta zemřel v pěti letech, maminka dřela v továrně na rajčata a jeho proslavilo kuře
Zdroj: Wikimedia Commons, Norman Rockwell, Public domain

Colonel Sanders patří mezi nejznámější tváře rychlého občerstvení, kterou zná celý svět. Život notoricky známého muže, který zdobí každý kelímek a balení společnosti KFC, měl ale do amerického snu hodně daleko.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 30. 09. 2023 16:00

Plukovník Colonel Sanders se narodil v roce 1890 jako Harland David Sanders v Henryville v Indianě. V pouhých pěti letech přišel o otce. O rodinu se tak musela postarat jeho matka, která celé dny dřela v továrně na rajčatové konzervy. Po nocích zase šila pro své sousedy.

Těžké dětství pana KFC

Sanders věděl, že když je jeho matka mimo domov, musí se o sebe postarat sám. Velmi brzy si tak osvojil základy vaření. V deseti letech se mu podařilo získat práci na místní farmě. O dva roky později se jeho matka provdala za dalšího muže, což znamenalo stěhování do Indianapolisu.

I tam se mu podařilo najít práci v zemědělství. Jenomže šlo o časově náročnou pozici. Musel tak po šesté třídě odejít ze školy.

Vstup do armády

Když bylo Harlandovi 16 let, zfalšoval svůj rodný list, aby mohl vstoupit do armády. Šlo však jen o krátkou epizodu v jeho životě. Poté, co byl po službě na Kubě propuštěn s poctami, se začal živit všemožnými profesemi od pojišťováka po provozovatele motelu. Nic z toho mu ale nepřineslo kýžený výdělek.

Smůla se mu na paty lepila i v rodinném životě. Jeho manželce Josephine došla trpělivost, když zjistila, že ji ani děti nedokáže uživit a spolu s nimi ho opustila. A aby toho nebylo málo, syn Harland Jr. se dožil pouhých dvaceti let. Po jeho smrti upadl Sanders do hluboké deprese. Byl to také poslední hřebík do pomyslné rakve jejich manželství. Po čtyřiceti letech soužití následoval rozvod. O dva roky později se oženil s Claudií Leddington, se kterou vydržel až do své smrti v roce 1980.

Počátky v gastronomii

V roce 1930 otevřel, s pomocí firmy Shell, čerpací stanici v Corbinu, kde začal vařit. Jenomže majiteli konkurenční benzinky, Mattu Stewartovi se nelíbilo, že mu jídlem odlákává zákazníky, a tak se rozhodl to krvavě vyřešit. Zastřelil manažera Shellu. Tato tragédie všemi hluboce otřásla. Harland tak po několika letech raději od čerpacích stanic upustil a otevřel si první, plnohodnotnou restauraci.

Konečně mohl světu nabídnout svůj slavný recept na kuřecí maso. Věci nabraly rychlý spád a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V padesátých letech se ale začala Sandersovi opět lepit smůla na paty. Nejprve přesunuli dálniční křižovatku, která byla přímo před jeho podnikem. Tím mu výrazně ubylo zákazníků. To ale nebylo vše. Pak přišlo rozhodnutí o stavbě mezistátní dálnice, která však měla vzniknout na místě vzdáleném dlouhých 11 kilometrů od restaurace.

V roce 1956 tak musel vše prodat. Byl na dně a bez jakéhokoli příjmu. Po krátké ochutnávce úspěchu bylo potřeba začít znova od nuly. Těšit ho mohl pouze fakt, že před šesti lety obdržel od guvernéra Kentucky, Rubyho Laffona, nejvyšší hodnost, jakou mohl stát udělit – plukovník (colonel). Právě tehdy se začal objevovat v bílém obleku po vzoru jižanských plukovníků.

Neustále na cestách

Colonel věděl, že se nemá dvakrát vstoupit do stejné řeky, takže začal svůj recept prodávat po restauracích, z nichž by pak udělal jednu velkou frančízu. Jenomže i to ho stálo hodně úsilí. Kromě únavného cestování, musel majitele stravovacích podniků přesvědčit o tom, aby mu dovolili jídlo připravit k ochutnání. Pak musel několik dní vařit zdarma zaměstnancům restaurací. Šlo o velmi zdlouhavý proces, během kterého ho museli živit jeho přátelé, neměl ani na jídlo.

Až v roce 1964 se na něho znovu usmálo štěstí. Měl pod sebou 600 podniků a multimilionový obrat. V té době si ho všimla dvojice mladých, a hlavně chytrých právníků, Brown a Massey, jenž ho nakonec přesvědčili k tomu, aby firmu prodal. A tak vznikla společnost Kentucky Fried Chicken, kterou všichni známe pod zkratkou KFC. Harland měl jen podmínku, aby se přesně dodržely jeho recepty, což se v budoucnu bohužel nestalo. Vysoudil za to jeden milion dolarů. 

Zemřel ve věku 90 let na zápal plic. Tehdy mělo KFC 6000 restaurací ve 48 zemích. Nyní má 25 000 poboček ve 145 zemích. Jeho odkaz tak žije dál.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Colonel Sanders
Historydefined.com: The Strange, Sad Life of Colonel Sanders

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články