Tuhý režim v Česku: Do práce s formulářem, na procházku jen na území obce. Nová opatření v otázkách a odpovědích

Tuhý režim v Česku: Do práce s formulářem, na procházku jen na území obce. Nová opatření v otázkách a odpovědích
Zdroj: Profimedia.cz

Česko od 1. března 2021 přechází do tuhého režimu. Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic od pondělí na tři týdny zpřísňuje pravidla pro volný pohyb lidí. Budou muset zůstávat pouze ve svém okresu, platit však budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři či na úřad. Volný čas mohou pak mohou trávit jen na území své obce. A přicházejí i další opatření.

Jana Jánská
Jana Jánská 27. února 2021

Tvrdá nařízení, která mají omezit mobilitu a šíření viru, patří k nejzásadnějším změnám od 1. března 2021. Navíc se zavřou školky i zbývající otevřené školy a také další obchody, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísní se pravidla pro zakrytí nosu a úst. Redakce Lifee.cz přináší velký přehled nových opatření a odpovědi na nejčastější otázky, které zveřejnilo Ministerstvo vnitra.

KN95 není FFP2: Jak nenaletět při koupi respirátoru a jak s ním zacházet, aby vydržel co nejdéle
Mohlo by Vás zajímat:

KN95 není FFP2: Jak nenaletět při koupi respirátoru a jak s ním zacházet, aby vydržel co nejdéle

Cestování v rámci okresu a Prahy

Pokud pojedu do zaměstnání, musím mít u sebe nějaký doklad či potvrzení?
Ne, pro cesty do zaměstnání v rámci okresu není potřeba žádný doklad.

Pokud půjdu na nákup, lékaři nebo na úřad, musím mít u sebe nějaké potvrzení?
Ne, v rámci jednoho okresu potvrzení nepotřebujete.

Mohu opustit svoje bydliště za jiným účelem – vycházka, venčení psů apod.?
Ano. Na vycházku můžete přes den (od 5.00 do 21.00) po celém území obce, nikoliv ale okresu! Venčení psů v noci je do 500 metrů od bydliště.

Mohu si jít zaběhat?
Ano, běhat lze přes den (od 5.00 do 21.00) na celém území obce, nikoliv ale okresu! Přitom by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

Mohu přejíždět mezi jednotlivými městskými částmi?
Ano. Mezi městskými částmi platí stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu.

Mohu navštívit svoje příbuzné (rodiče, prarodiče), když bydlí ve stejném okresu?
Ne, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb, o zabezpečení jejich nutné péče nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad. Smyslem je co nejvíce omezit mobilitu a tedy šíření viru.

Nanorouška: Jak funguje a co byste měli vědět, než si ji pořídíte
Mohlo by Vás zajímat:

Nanorouška: Jak funguje a co byste měli vědět, než si ji pořídíte

Cestování mimo okres a Prahu

Pokud pojedu do zaměstnání mimo okres, kde mám bydliště, čím se musím prokázat?
Potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. V potvrzení zaměstnavatel uvede místo výkonu zaměstnání a místo pobytu zaměstnance. Lze využít vzor dostupný na stránkách Ministerstva vnitra zde. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz apod., pokud je z nich jasné, že potřebujete cestovat do jiného okresu.

Pokud pojedu mimo okres, co musím mít u sebe (lékař, úřady)?
Stačí opět zaškrtnutý formulář nebo čestné prohlášení, kde uvedu místo, čas a cíl cesty. Pro čestné prohlášení mohu využít vzor nebo stačí prohlášení napsané rukou. Stále však musí jít o cestu, která skutečně spadá do povolených výjimek. Policie může ověřovat podezřelé případy, například když cestuji „k lékaři“ s lyžařskou výbavou a celou rodinou. Pokud máte jakékoliv potvrzení, které dokazuje nezbytnost vaší cesty (například žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad apod.), vezměte si ji pro jistotu s sebou.

Mohu jet nakoupit mimo okres, kde mám bydliště?
Ne, nemůžu. Nakupovat mohu pouze v rámci svého okresu. Na nákupy se může cestovat pouze v nezbytném počtu osob.

Mohu jet na svoji chatu/chalupu/nemovitost, co musím doložit?
Pokud máte svou chatu/chalupu/jiný rekreační objekt mimo okres trvalého pobytu nebo bydliště, musíte tam být nejpozději v den účinnosti nového omezení, pak se bude považovat za vaše bydliště. Je tedy nutné na chatě setrvat nepřetržitě po celou dobu platnosti tohoto opatření. Pro usnadnění doporučujeme takový pobyt dokládat listem vlastnictví nebo jiným vhodným způsobem.

Přes týden bydlím v Brně u známých a na víkend jezdím domů do Pitína (okres Uherské Hradiště), kde mám trvalé bydliště. Mohu jet z domova do Brna?
Je to stejné jako v případě vašeho rekreačního objektu nebo chaty. Vyberete si jedno z míst, kde chcete po dobu tří týdnu pobývat.

Žiji s přítelkyní již několik let, ale každý máme pobyt v jiném okrese. Mohu za ní jet nebo ona za mnou, co případně musím doložit?
To nelze, pokud nepůjde o zajištění nezbytné péče o přítelkyni (např. úraz). Nebo se musíte na dobu tří týdnů sestěhovat na jedno místo.

Máme děti ve střídavé péči a musíme si děti po týdnu převzít, jak mohu doložit oprávněnost této cesty?
Na tuto situaci se vztahuje výjimka ze zákazu pohybu pro zajištění péče o děti. Doporučujeme mít s sebou rozhodnutím příslušného orgánu o střídavé péči.

Pokud pojedu za rodiči (obstarání životních potřeb, nákupy, lékař apod.), čím mám prokázat oprávněnost své cesty?
Stačí vaše čestné prohlášení, můžete využít formuláře, mít připravený kontakt na rodiče.

Mohu dát děti na hlídání prarodičům, když bydlí v jiném okresu?
Ano, ale mělo by se jednat o pobyt dětí u prarodičů po celou dobu trvání tohoto opatření. Upozorňujeme, že kontakt dětí a prarodičů (riziková skupina) však rozhodně nelze doporučit.

Můžu jít na výlet do přírody a překračovat hranice okresu? Pobyt v přírodě přece nemůže ničemu vadit.
To nelze, pobyt v přírodě je možný jen na území vlastní obce. Není tedy možné uskutečnit výlet v rámci celého okresu.

Co mi hrozí, když nebudu nařízení respektovat? Jaké jsou případné pokuty/sankce?
Jedná se o krizové opatření vlády, povinnost jej dodržovat stanoví krizový zákon. Za porušení této povinnosti je sankce až 20 tisíc korun.

Jak se to bude kontrolovat? Kdo to bude kontrolovat?
Intenzivní namátkové kontroly budou probíhat na území celé České republiky. Policie využije všech svých kapacit.

Budou kontroly i ve vlacích a autobusech, které sváží lidi do Prahy? 
Kontroly bude policie zaměřovat do všech míst, ve kterých bude předpoklad porušování krizových opatření, včetně vlaků a autobusů.

Jak bude fungovat příměstská doprava, když jezdí i mimo okres? Například Praha – obce v okrese Praha východ.
Vnitrostátní přepravci fungovat mohou, ale jednotliví cestující musí splňovat některou z výjimek pro pohyb mimo okres.

Jak budou policisté kontrolovat pravost potvrzení od zaměstnavatele?
Vyhodnocení každého dokumentu záleží na policistech, ti mohou v případě podezření žádat vysvětlení a využít další nástroje ke zjištění skutečného stavu.

K čemu omezení je, když si do formuláře mohu de facto napsat jakýkoli důvod?
Důvody jsou omezené výjimkami. Vyhodnocení každého dokumentu záleží na policistech, ti mohou v případě podezření žádat vysvětlení a využít další nástroje ke zjištění skutečného stavu. Každý musí být schopný prokázat, že se na něj daná výjimka vztahuje.

Ve výjimkách je účast na pohřbu. Jak je to se svatbami?
Účast na svatbě nebo prohlášení o registrovaném partnerství je možná jen v rámci vašeho okresu.

Jsem očkovaný, případně jsem covid-19 už prodělal. Vztahuje se toto omezení i na mě?
Ano, vztahuje se na všechny osoby.

Formuláře a čestná prohlášení si můžete stáhnout na webu ministerstva vnitra zde! Podle ministra vnitra Jana Hamáčka však postačí i rukou psané jednoduché čestné prohlášení. V prvních dnech budou lidem radit policisté na kontrolních stanovištích, který by měli být vybaveni i vytisknutými záložními formuláři.

Psychiatr Jan Cimický.
Mohlo by Vás zajímat:

Koronavirus v Česku: Nejvíce vyděšené jsou malé děti, válečné ročníky to zvládají, říká psychiatr Cimický

Roušky a respirátory

V zastavěném území obce bude povinné všude venku nosit minimálně zdravotnickou roušku, respirátor nebo jiný podobně účinný ochranný prostředek splňující příslušnou normu. Na nejvíce rizikových místech, jako jsou obchody či MHD, už nebude možné nahradit respirátor dvěma rouškami.

Končí i výjimka pro zaměstnance. Ti si budou moci ochranný prostředek sundat pouze tehdy, pokud budou na svém pracovišti sami. Zaměstnavatelé však budou mít od 1. března povinnost své zaměstnance, kteří přicházejí do styku s jinými osobami, ochrannými prostředky vybavit v dostatečném počtu na každou pracovní směnu.

Roušky jako módní doplněk? Ta nejdražší česká stojí i dva miliony
Mohlo by Vás zajímat:

Roušky jako módní doplněk? Ta nejdražší česká stojí i dva miliony

Otevřené a zavřené obchody a služby

K dalšímu omezení dochází od 1. března 2021 i v oblasti maloobchodu a služeb. Vláda zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Ve výjimkách už nejsou například prádelny a čistírny, autoservisy a prodejny náhradních dílů, prodejny textilního materiálu a textilní galanterie, zámečnictví, papírnictví či prodejny se zbraněmi a střelivem.

Zavřít budou opět muset i prodejny dětského oblečení a obuvi a například provoz automyček bude možný jen bez obsluhy. Přerušit činnost budou muset také provozovny péče o dítě do tří let věku v denním režimu s výjimkou dětské skupiny při zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb. Omezen bude opět také provoz poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče tak, že lze poskytovat výlučně lázeňskou léčebně rehabilitační péči, která je alespoň částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Britská mutace koronaviru děsí Česko: Tohle byste o ní měli vědět
Mohlo by Vás zajímat:

Britská mutace koronaviru děsí Česko: Tohle byste o ní měli vědět

Zavřené školy a školky

Od 1. března 2021 budou muset přerušit prezenční školní docházku i žáci 1. a 2. ročníků základních škol včetně přípravných stupňů, speciálních škol a praktických škol jednoletých a dvouletých. Vláda se rozhodla uzavřít i mateřské školy.

Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnickém zařízení, školy zřízené při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pokračovat bude i nařízení vlády, které ukládá hejtmanům a pražskému primátorovi zabezpečit péči o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, pracovníků kritické infrastruktury, bezpečnostních sborů a dalších vybraných profesí. Možné budou pouze individuální konzultace.

Očkování proti koronaviru: Jak dlouho vydrží imunita a další odpovědi na palčivé otázky
Mohlo by Vás zajímat:

Očkování proti koronaviru: Jak dlouho vydrží imunita a další odpovědi na palčivé otázky

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články