Příběh Nicholase Wintona: Před nacisty zachránil 669 dětí, svět se o tom dozvěděl až díky manželce Grete

Příběh Nicholase Wintona: Před nacisty zachránil 669 dětí, svět se o tom dozvěděl až díky manželce Grete
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain
Jeden život je britský životopisný snímek o britském zachránci židovských dětí v nacisty okupovaném Československu. Film sleduje Wintona, který se ohlíží za svou minulostí.V roli mladého Nicholase Wintona se objevil herec Johnny Flynn.Role postaršího Nicholase Wintona se zhostil Anthony Hopkins.+ 1 fotka+ 2 fotky

Bylo jaro roku 1954 a Nicholas Winton se pokoušel uspět ve volbách do rady města Maindenhead nacházejícího se na západ od Londýna. V jeho předvolebním letáku si mohli lidé prohlédnout jeho fotku, přečíst politický program, základní informace o hlasování a také sekci označenou jako osobní údaje, která byla až úplně dole...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 02. 2024 11:00

... přitom obsahovala nejdůležitější informaci. Po zmínkách o úspěších v komunální politice, letecké službě a zálibě v šermířství, bylo uvedeno: "zachránil více než 600 židovských dětí z okupovaného Československa". Tehdy tomu ale nikdo nevěnoval pozornost.

Nicholas Winton: Britský Schindler

Mezi prosincem 1938 a zářím 1939 se Nicholasi Wintonovi a jeho spolupracovníkům podařilo zachránit před nacisty nejméně 669 dětí. O jeho záslužných činech se však celý svět dozvěděl až o čtyřiatřicet let později, a to díky médiím. Dostalo se mu tak patřičných poct. Srovnání se Schindlerem ale moc rád neměl.

Co ale Wintona k záchraně československých dětí vedlo? Vše začalo jedním telefonátem a neuskutečněným lyžařským výletem. V roce 1938 pracoval Winton jako makléř. Na prosinec měl naplánovanou dovolenou, kdy si chtěl do Švýcarska vyjet na lyže. Jenomže v té době ho kontaktoval jeho kamarád Martin Blake, který ho požádal o neobvyklou věc, a sice, zda by nepřijel do Prahy a nepomohl z ní dostat židovské uprchlíky.

Jak později Winton sám přiznal, souhlasil na základě náhlého impulsu. Po příjezdu do hlavního města ale ničeho nelitoval. Dozvěděl se tam totiž také o podmínkách v uprchlických táborech. Nelenil tak a spolu se svými kolegy založil kancelář, kde transporty domlouvali se zdrcenými rodiči. Věděli totiž, že pokud bude dítě odvezeno, už nikdy ho znovu nespatří.

Záludná mise podle Nicholase Wintona

Nacisté si samozřejmě nemohli nevšimnout toho, že někdo odváží děti z protektorátu do Anglie. Snažili se tak Wintonovi a jeho kolegům házet všemožně klacky pod nohy. Jakmile jim ale nabídl úplatek, neměli problém dívat se jinam. K této taktice se musel uchýlit hned několikrát, jinak by tolik dětí nedokázal zachránit.

Na seznamu "cestujících" bylo uvedeno až 900 jmen. Rodiče pak uhradili zálohu, kterou se pokryla cesta. Pokud pomalu reagující britské ministerstvo vnitra neobdrželo včas vstupní víza, jednoduše je Winton se svými spolupracovníky zfalšoval. První vlak z Prahy odjel 14. března 1939. Jelo se na severozápad přes střední Německo do Nizozemska, kde již čekaly lodě, které děti převezly přes Severní moře do Anglie. V prvním vlaku bylo jen dvacet uprchlíků. V dalších sedmi již mnohem, mnohem víc.

Rozloučení na nádraží byla vždy plná slz i emocí. Jak později popsal jeden přeživší, jeho rodiče mu namluvili, že jede navštívit strýčka do Anglie. Snažili se tak neuronit ani jednu slzu, aby vše vypadalo normálně. "Netušil jsem, že je už nikdy neuvidím. Oba skončili v pekle, které se nazývalo Osvětim," dodal. Zuzana Marešová měla to štěstí, že se s rodiči opětovně shledala. "Každé dítě mělo přitisknutý nos na skle a sledovalo své rodiče, jak mu s máváním říkají 'Brzy se zase uvidíme', to byla nejčastěji pronášena věta na nástupišti," zavzpomínala.

Nicholas Winton: Nebyl jsem hrdina

Wintonova manželka Grete Gjelstrup a několik dalších lidí blízkých jeho rodině vědělo, co dělá. Raději si to ale nechávali pro sebe. Grete na celou situaci změnila názor až v roce 1988, kdy na půdě našla zápisník s fotkami zachráněných dětí. Udělalo to na ni velký dojem. Winton byl ale proti, a dokonce jí řekl, ať sešit raději vyhodí.

Naštěstí ho neposlechla, a navíc záznamy ukázala historikovi, který se zabýval obdobím holokaustu. Od té doby začal dostávat jedno vyznamenání a ocenění za druhým. Dva čeští astronomové po něm pojmenovali také planetu, kterou objevili v roce 1998. Přesto zůstal Winton nadále skromný. "Nebyl jsem hrdinou, neboť jsem se nikdy neocitl v nebezpečí," argumentoval. Zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let.

Jestliže byste se rádi podívali na filmové zpracování Wintonova života, nenechte si ujít premiéru filmu Jeden život v hlavní roli s Anthony Hopkinsem, který jde do kin právě 1. února 2024.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Nicholas Winton
Allthatsinteresting.com: How Nicholas Winton Saved Hundreds From The Holocaust

Marta Jandová obětovala rakovině prsa, vaječníky i šanci na druhé dítě: Nechtěla jsem umřít jako bratr a maminka

Marta Jandová obětovala rakovině prsa, vaječníky i šanci na druhé dítě: Nechtěla jsem umřít jako bratr a maminka

Související články

Další články