Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Radek Banga s manželkou Veronikou navštívili talkshow Miluše Bittnerové, Na kafeečko.Radek Banga je s manželkou Veronikou krásných patnáct let.Radek Banga se obává mít s manželkou Veronikou děti.Radek Banga s manželkou Veronikou, která mu také dělá manažerku.+ 8 fotek+ 9 fotek

Zpěvák romského původu Radek Banga (42) s manželkou Veronikou (34) navštívili talkshow Miluše Bittnerové, Na kafeečko. Promluvili o tom, proč se Radek obává přivést na svět vlastního potomka a jak moc ho v životě ovlivnilo domácí násilí, kterému v dětství musel čelit ze strany otce. Teď Radek pomáhá dětem prostřednictvím přednášek na školách. Jak moc se v tomto směru situace v Česku zhoršila po pandemii covidu? A nakolik jsou Češi otevření vůči Romům?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 12. 05. 2024 08:00

Zpěvák romského původu Radek Banga (42) odešel z domu ve svých třinácti letech, protože dál nehodlal snášet domácí násilí ze strany svého otce. Životního parťáka a lásku našel v manželce Veronice (34), se kterou žije už patnáct let. Zrekonstruovali dům, mají psa, ale v otázce dětí jsou zatím zdrženliví. Radek vysvětluje, proč tomu tak je.

"Touha tam je, to je jasné. Ale zároveň má člověk strach. V mém případě, když se podívám na moji rodinu a na její historii, říkám si: „Ty jo, co když se to tam někudy propašuje a třeba se mi nenarodí ideální člověk.“ Mám tyhle myšlenky," svěřil se Radek Banga. Raději už dvanáct let pomáhá dětem, které si domácím násilím procházejí. "Radek už to většinou pozná. Není škola, kde by za ním někdo nepřišel a nesvěřil se mu. To mi přijde šílené. Vždycky na přednášce někdo je, kdo si něco takového prožil," šokuje Radkova manželka a manažerka v jedné osobě, Veronika.

Radek Banga o seznámení s manželkou

Radku, Veroniko, jste spolu patnáct let. Jak došlo k vašemu seznámení?
Radek: Znali jsme se, tři roky jsme byli sousedi. Když jsem Verunku viděl poprvé, tak jí bylo šestnáct let. Byl jsem s někým jiným a vůbec by mně nenapadlo, že to jednou bude moje žena. Strašně se mi líbila. Asi osud.
Veronika: Radek je charismatický a krásný chlap, takže mně okamžitě zaujal. Potkávali jsme se asi tři roky, než jsme se dali do řeči. Byli jsme sousedé, ale teprve v tu dobu mi Radek poprvé řekl: „Dobrý den, sousedko!“ a dali jsme se do řeči.

Proběhlo to v Kobylisích?
Veronika: Ano, byli jsme sousedé ob jeden barák. 4. dubna proběhla první pusa. Předcházelo tomu, že Radek prohlásil, že se bude stěhovat a já jsem mu dala dopis.
Radek: Verunka je typický lev, takže má obrovskou hrdost a jak ji znám, neumím si představit, jak mi s tou svou hrdostí napsala ten dopis. Muselo to pro ni něco znamenat. Hned jsem jí odepsal.
Veronika: Potom jsem přišla na koncert… a bylo to.

Radek Banga s manželkou se obávají mít děti

Radku, Veroniko, zeptat se musím – plánujete dítě?
Veronika: My asi nic neplánujeme. Necháváme tomu všemu volný průběh.
Radek: Říkáme si, že když se to stane, tak se to stane.
Veronika: Člověk si asi některé věci ani nemůže naplánovat. Uvidíme.

A kdyby dítě nepřišlo?
Radek: Tak bude všechno v pořádku, vždyť je nás tady strašně moc.

Spíše mně zajímá, jak moc o dítěti sníte.
Radek: Touha tam je, to je jasné. Ale zároveň má člověk strach. V mém případě, když se podívám na moji rodinu a na její historii, říkám si: „Ty jo, co když se to tam někudy propašuje a třeba se mi nenarodí ideální člověk.“ Mám tyhle myšlenky. Ale zároveň si říkám, co když to bude jen takové, jaké si to uděláme. Ale to se člověk nedozví, dokud to nepřijde.

Zajímalo by mě, jaký budete otec. To, co jste si prožil, je skoro jako generační kletba. Vy ji teď neposíláte dál, jak se jmenuje jeden z vašich projektů.
Radek: Viděl jsem jeden dokument, ve kterém mluvil muž, který doma zažil domácí násilí. On děti striktně nechtěl. Strašně se bál, že dětem ublíží. To je jediné, čím jsem si jistý – já bych dítěti v životě neublížil. Mouše možná ano.
Veronika: Vždyť je chytáš a pouštíš! Radek bude určitě skvělý táta, je úžasný.
Radek: Jen si říkám, že člověk nevidí dopředu. Možná je to lepší. Nechme se překvapit.

O těžkém dětství Radka Bangy 

Veroniko, jak jste reagovala, když jste se dozvěděla o Radkově těžkém dětství?
Veronika: Neumím si představit, že bych já sama něco takového zvládla. Mám k němu obrovský obdiv a vážím si ho také za to, že o tom takhle dokáže mluvit. Svým příběhem také pomáhá dětem nebo dospělým, kteří si něco podobného sami zažili. Ukazuje jim, že v tom nejsou sami a že se to všechno dá zvládnout.

Jak člověk jedná s rodiči, o kterých ví, že Radkovi dělali takové věci?
Veronika: Asi normálně. Na Radkovi obdivuji, že se s nimi po tom všem dokázal normálně bavit. Když si člověk uvědomí, co všechno měli za sebou oni sami, tak dokáže mít pochopení, proč se to všechno dělo.
Radek: Ale s mámou se to dalo. S tátou to bylo těžší.

Vy všichni sourozenci jste velmi úspěšní. Vypadá to, jako že těžké dětství v chudých poměrech generuje úspěšné lidi.
Radek: Psychologicky je dokonce prokázané, že když dítě překoná nějaké trauma, tak může být velmi výrazná osobnost. Myslím, že na tom, že jsme všichni čtyři jistým způsobem úspěšní, měla velkou zásluhu naše máma. Je to paradox, protože na nás byla strašně tvrdá, až moc. V osmdesátkách se nešlo pro ránu daleko. S tím já ve finále moc nesouhlasím. Ale paradoxně to u nás vygenerovalo nějakou disciplínu. Jsem skoro až voják. Všechno tip ťop, podle diáře.

Nikdy nebylo období drog, alkoholu a holek?
Radek: Měl jsem takové propady nebo chvíle, ale když už to bylo krok před průšvihem, tak jsem se z toho vždycky nějak dostal. Jsem disciplinovaný.
Veronika: Na Radka je vždycky ve všem spoleh.

Češi si ve StarDance zamilovali Roma

Když jste trénoval na StarDance, to jste musel dřít několik hodin denně.
Radek: Strašně! Byla to hrůza.

A pořád jste tou soutěží postupoval dopředu k vítězství. To mě samotnou překvapilo, že vás tam Češi tak dlouho nechali. Museli vám posílat hlasy oni, porota vás tolik nemilovala.
Radek: Porota nám dávala dobré čočky. Tenkrát jsem své tanečnici Tereze říkal: „Po druhém nebo třetím kole jdeme domů.“ My jsme si dopředu proto nic nepřipravovali, měli jsme tři tance a říkali jsme si: „Češi! Přece tady nenechají nějakého přičmoudlého kluka!“ Jenže jsme postupovali pořád dál a došlo nám, že budeme muset ještě pořádně makat. Když vypadl i Leoš, myslel jsem, že snad dojdu do finále. Bál jsem se, aby to hlavně nebylo finále, kde je strašně moc tanců a nám už chyběla síla, chuť a energie, už mě to ani nebavilo. Chtěl jsem být doma a chvilku se válet. Nakonec jsem naštěstí vypadl těsně před finále.

Radek Banga pomáhá dětem, které zažily domácí násilí

Máte také dva projekty, Nepošli to dál a Když chceš, tak to dokážeš. Jak to zvládáte, když vám po přednáškách děti vypráví, co všechno strašného ony samy zažívají?
Radek: Ze začátku jsem z toho měl opravdu depky. Děti mi napsaly a já jsem se z toho úplně sesypal. Člověku přijde, že to, co jsem já sám zažil, bylo to nejhorší. Ale velmi rychle zjistíte, že jste fakt na omylu a že se dějí výrazně horší věci. Nikdy by mě nenapadlo, až kam může domácí násilí zajít, do jakých brutálních extrémů.

Až takhle?
Radek: Potom mi došlo, že dětem můžu jen odepsat: „Hele, moc díky, že jsi mi napsal. Klobouk dolů, jak to zvládáš.“ Stačí napsat tohle. Už jen to, že se vám to dítě svěří – kolikrát jsem první člověk, kterému to vůbec napíše. A pro to dítě tohle hrozně moc znamená. Došlo mi, že tímto způsobem lidem opravdu pomáhám. Pokaždé, když z přednášky odejdu, přebije to tenhle pocit. Řeknu si: „Možná, že jsi dneska někomu pomohl.“ Když jsem byl v jejich věku, přál bych si tam vidět někoho, kdo o tom mluví a slyšet přesně tohle. Takhle jsem také svůj program začal vymýšlet. Chtěl jsem dětem říkat přesně to, co bych já v jejich věku sám chtěl slyšet.

Nemáte někdy chuť zavolat na policii? To se nesmí, že?
Radek: Nesmí. Vždycky se snažím děti navést k tomu, jak by tuhle situaci měly řešit. Aby poradily mamince, co ona sama může dělat proti agresorovi. A zavážu se jim, že je neprásknu. Ve chvíli, kdy už vím, že by to překročilo hranici trestného činu, tak tu policii volám.

Za roky, co to děláte, změnily se trochu ty problémy? Jsou děti jiné?
Radek: Je to ještě horší. Po pandemii covidu se to výrazně zhoršilo.

Ale dělá to naše generace, jsou to děti čtyřicátníků.
Radek: Bohužel ten trend nevypadá, že by se lepšil. Nepozoruji to jen já, ale také organizace, se kterými spolupracuji, jako je Locika. Čísla hovoří jasně. Bohužel se to po pandemii nelepší. Je potřeba s dětmi pořád pracovat, je to práce, která nikdy neskončí.

O čem dalším promluvil Radek Banga s manželkou Veronikou:

  • Jaký byl začátek jejich vztahu
  • Jak Veroniku přijala romská komunita
  • Jak romanticky došlo k zásnubám
  • Jak se žije zpěvákovi a manažerce pod jednou střechou
  • Radek Banga promluvil o svém vyhoření
  • Proč se Radek rozhodl po pandemii změnit hudbu
  • Čím bizarním se s Veronikou doma baví

Související články

Další články