Zpověď Olgy Studničkové Šípkové: Před rokem a půl prodělala mrtvici, pak přišel přechod a kila navíc

Mistryně světa v aerobiku z roku 1997 Olga Studničková Šípková byla hostem Miluše Bittnerové v talk show Na kafeečko.Olga Studničková Šípková navštívila talk show Na kafeečko již podruhé. Olga Studničková Šípková je mámou dvou dětí, Michala a Adély, a také dvojnásobnou babičkou.V roce 2016 soutěžila Olga Studničková Šípková v televizní show StarDance.+ 4 fotky+ 5 fotek

Pozvání do talk show Miluše Bittnerové Na kafeečko podruhé přijala mistryně světa v aerobiku a nově také koučka Olga Studničková Šípková (54). V rozhovoru tentokrát promluvila o tom, jaká je coby dvojnásobná babička, ale také o rozvodu se svým prvním mužem a o mrtvici, kterou prodělala před rokem a půl.

Veronika Nováková
Veronika Nováková 06. 09. 2023 09:00

Sportovkyně a koučka Olga Studničková Šípková (54), máma Adély Šípkové (18) a Michala Šípka (33), se před dvěma lety stala babičkou, dnes již dvojnásobnou. Mimo to se stihla v roce 2020 rozvést se svým prvním mužem a vdát se za uznávaného psychologa Milana Studničku (45).

Před rokem a půl se jí ovšem zastavil život. A to doslova. "Představ si, že se v jedenácti letech dozvíš, že jsi strašná, tlustá, ošklivá a nemožná. Nesmíš jíst. Takže si vytvoříš program "moje hodnota je, když trpím“ a "když nezhubnu, nebudu přijatá“. Na to jsem si přišla před rokem a půl, v době, kdy jsem byla totálně zastavená tím, co se stalo. Já jsem se zastavila, protože jsem ve svých 52 letech zažila mrtvici," ​vypráví Olga Studničková Šípková v našem otevřeném rozhovoru.

Olga tak začala znovu zpětně hodnotit svůj život. "Najednou jsi úplně odhalená. Nemáš cvičení, což byl do jisté míry také útěk, práci, jsi zastavená a přemýšlíš, jak jsi nesvá. Najednou začneš přibírat. Do toho všeho přišel přechod a najednou z měsíce na měsíc šest kilo nahoře. Ta hubená Olinka ze StarDance je najednou úplně pryč," ​popisuje Olga nesnadné životní období, ze kterého se dodnes dostává.​

Přehlédli jste první Na kafeečko s Olgou Šípkovou? Nevadí!

Olga Studničková Šípková je dvojnásobnou babičkou

Olinko, pojďme si povídat o tom, jaké to je být babičkou. To je asi krásná role!
Je to krásná role. Splnila jsem si tím jedno předsevzetí, které jsem měla dlouhé roky. Říkala jsem si: "Je mi kolem padesátky, bývám unavená, co kdybych si dala jeden den v týdnu úplné volno?“ Narozením prvního vnoučka Samuela už dva roky každou středu trávím s ním.

Kolik je Samíkovi?
Samíkovi jsou dva roky a tři měsíce. Před měsícem se narodil jeho bráška Sebastianek. To je miminečko, které spinká. Se Samíčkem se snažím být, abych mamince pomohla a ona se mohla věnovat Sebastiankovi. A aby Samíček nežárlil a byl v pohodě. Říká mi "Olinko bábo“. To je hrozně hezké, ne?

Ty jsi ideální babička!
Myslím, že jsem dobrá babička. Pochválím se, i když to nemám ve zvyku. Ctím pravidlo nedávat nevyžádané rady, ale přitom pomáhat. Na druhé straně je vnímám a snažím se jim pomoct, protože se vracím. Když byly děti malé a já jsem běhala po tělocvičnách, byla jsem strašně unavená. Teď pracuji se ženami a vidím, jak jsou maminky unavené. Gabor Maté, kanadský psycholog, říká, že každé dítě by mělo mít pro sebe dva a půl dospělého, aby vyrůstalo v lásce a v pohodě. To je asi velký nonsens.

V téhle době rozvedených rodin asi ano.
Já to vnímám. Já nedám dohromady dva a půl člověka, ale jsem odpočinutá a jsem babička. Nevstávám v noci k dítěti, nemusím doma řešit logistiku. Jen přijedu odpočinutá, vezmu Samuela a jdu s ním ven. Prostě spolu někam jdeme, potápíme se, jsme v bahně a učím ho střílet šiškami do stromů nebo kopat míčem. Vždycky ho někde vymáchám. Prostě s tím klukem žiju a hrozně se mi to líbí. Jsem asi docela dobrá bába.

Pořád mám pocit, že je víc padesátiletých žen, které nechtějí slyšet o tom, že jsou babičky.
Myslíš, že babička znamená stará? Není krásné si říct, že jsme zralé? Já si to užívám, protože jsem babička, která má spoustu síly a energie. Těším se, že vnoučat bude víc a až vyrostou, budeme spolu mluvit o pubertě, o klucích, o holkách, o milování a o všem.

Už nechci být mistryně ve výdrži

Jsi mistryně světa v aerobiku, jaké to bylo?
Ano, byla jsem mistryně světa, létala jsem po světě a mnoho žen si mohlo říct, jak jsem dobrá a kolik mám peněz, obdivu, kariéru, a jak jsem štíhlá.

To jsme si všechny říkaly.
Jasně, prožila jsem skvělé okamžiky, ale to ti nedělá trvalou radost v duši. To je jepičí život. Zlatá medaile, jedeš domů, utíráš zadek a žiješ ve svých vnitřních napětích. Když se na to zpětně dívám, tak si říkám: "Ano, bylo to krásné a dělala jsem vrcholový sport z čiré radosti.“ Já jsem to milovala a nikdy jsem nevěděla, že budu mistryní světa. Nikdo mi to nevěří, ale já nejsem vůbec ambiciózní. Někdy jsem spíš takový posera.

Tomu nevěřím.
Já jsem v té době měla malé dítě a když teď vidím, jak ženy řeší, aby přistupovaly k dětem co nejlépe, tak si říkám, že já byla v tělocvičně, a syna někdo hlídal. Třeba nebyl úplně šťastný. Mě to natolik trápilo, že jsem sama sobě musela napsat omluvný dopis, abych neměla výčitky.

25 let stará Olinka psala té současné zralé babičce, že se jí omlouvá za to, že teď nese následky. Zamyslela jsem se nad svým příběhem, se kterým to souvisí. Jako jedenáctiletá holka jsem začala dělat moderní gymnastiku. Nebyla jsem ani hubená, ani labuť, neměla jsem ani dlouhé nohy. Tohle všem ženám vadilo a od začátku mě hrozně šikanovaly, hejtovaly a byla jsem poslední. Neměla jsem kde nabrat sebevědomí. Rodiče měli doma tři děti, takže se mi nevěnovali tak, aby mi dali dostatek lásky a já se cítila dobře. S touhle výbavou jsem šla do dospělosti. Ve 21 letech jsem porodila dítě a ve 23 letech jsem doma na mateřské koukala, že existuje nový sport. Začala jsem si to zkoušet a za pět let zlatá medaile.

Protože se o tobě říká, že jsi mistryně světa ve výdrži.
Ano, přesně tak. Ale touhle výdrží jsem si nasytila tu prázdnou nádobu nepřijetí, špatna a nedostatku. To, že jsem byla mistryně světa, má svůj příběh v tom, že jsem si touhle cestou dokázala, že stojím za něco. Ale každá žena nemůže být mistryně světa, to je samozřejmě hloupost. To, že v dětství k tobě rodiče nějak přistupují a mají své problémy, vede k tomu, že si my ženy často nevěříme. Také z druhého pólu – pokud jsme přehnaně chválené. Zvykneme si na to, že když něco uděláme, tak dostaneme pochvalu.

Olga Studničková Šípková prodělala mrtvici

Tahle malá Olinka už ví, že byla a je úžasná?
Miluško, to je cesta. Ta malá Olinka tehdy dostala tak naloženo! Představ si, že se v jedenácti letech dozvíš, že jsi strašná, tlustá, ošklivá a nemožná. Nesmíš jíst. Takže si vytvoříš program "moje hodnota je, když trpím“ a "když nezhubnu, nebudu přijatá“. Na to jsem si přišla před rokem a půl, v době, kdy jsem byla totálně zastavená tím, co se stalo. Já jsem se zastavila, protože jsem ve svých 52 letech zažila mrtvici. Najednou jsi úplně odhalená. Nemáš cvičení, což byl do jisté míry také útěk, práci, jsi zastavená a přemýšlíš, jak jsi nesvá. Najednou začneš přibírat. Do toho všeho přišel přechod a najednou z měsíce na měsíc šest kilo nahoře. Ta hubená Olinka ze StarDance je najednou úplně pryč.

To musí být hrozné.
"Ty jo, co to je?“ A začínáš přemýšlet, co to s tebou dělá. V té době jsem začala přemýšlet nad tímhle projektem, "když nezhubneš, nebudeš přijatá“. To byla tenkrát ta moje gymnastika. Byla jsem taková, jaká jsem byla – pubertální holka s tvářema, zadkem a prsama. Ale jim se to nelíbilo, a proto mě nepřijímali. A já si dala program "když zhubneš, budeš přijatá“. Po mrtvici bylo všechno úplně jinak, začala jsem se šíleně nepřijímat. Musela jsem znovu pracovat na přijetí. A trvá to dodnes. Není to lehká cesta, nejde to hned. Nepřijetí sama sebe je obrovské téma.

Olga Studničková Šípková se bála odejít od prvního muže

Tvoje dcera má asi štěstí, že vyrůstá s maminkou, která takhle prozřela. Vidíš svoji změnu také na výchově vůči své Adélce?
Trošku ano, ale o to víc se trápíš, protože vidíš, co by mohlo být. Něco děláš sama se sebou, pomáháš lidem, a ono se to směruje jiným směrem. Adélka v pubertě zažila rozvod svých rodičů a nebylo to pro ni jednoduché a ani teď to tak nemá. Já jsem se s oběma dětmi v té době naučila komunikovat. Mému synovi Michalovi je 33 let, Adélce 18. Měla jsem strašný strach, když jsem se rozhodla, že od svého prvního muže odejdu. Měla jsem strašný strach to říct dětem – že mě odsoudí.

To musí být na celém rozvodu nejtěžší.
Můj současný manžel Milan Studnička mi ty role hrál. Když jsme někam jeli autem, hrál mi roli Adélky, bývalého manžela i Míšu. A já jsem komunikovala. On mě učil, abych netlačila, neplakala – což mi kolikrát nevyšlo – abych rozhovor dokázala vést bez zloby a výčitek. Aby pochopili můj příběh. Že to nebylo kompatibilní. A ono se to podařilo. Ani jedno z dětí mi to nevyčetlo. Ženy, které zjistí, že ve vztahu už nechtějí být, řeknou: "No ale co děti?“ A nakonec přijdou na to, co já – právě pro děti to musíte udělat, když vztah opravdu nefunguje a je tam toxicita.

To je pravda.
Děti učíme: "Tohle je vztah, takhle se máme chovat.“ Když jsem bez energie, budu je učit, že se před problémy izoluji, uzavřu se, pláču a jsem oběť? Nebo je naučím ty věci řešit? Učila jsem své děti věci řešit a nesetrvávat, nedržet. Žádný mistr světa ve výdrži. Už jsou dospělé, ale když mi zavolají, mají problém a potřebují poradit, tak to je pro mě největší vyznamenání. Když se se mnou rozdělí o problém. To znamená, že mají důvěru.

O čem dalším promluvila Olga Studničková Šípková:

  • Jak zvládnout u dětí období vzdoru
  • Proč děti nechválit
  • O metodě odmítnutí přijetím
  • O své knize Kniha pro ženy
  • Jak zlepšit vztahy s dětmi
  • O facebookové skupině Už nechci být vyřízená máma
  • O vztahu s bráchou, něž jí ve 12 letech narostla prsa
  • O tom, jak napsat omluvný dopis a odpustit sobě i druhým

Související články

Další články