Zvrácený nacistický lékař Heinz Thilo: Zaměřoval se na ženy, vyvolával jim umělé potraty a miminka zabíjel

Zvrácený nacistický lékař Heinz Thilo: Zaměřoval se na ženy, vyvolával jim umělé potraty a miminka zabíjel
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

V rámci své praxe prováděl zákroky na ženách s nádory reprodukčních orgánů. Operoval vězně s kýlou. A když někoho uznal za neschopného práce, zabil ho. Takový byl nacistický Dr. Heinz Thilo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 11. 2023 11:00

Je květen roku 1944. Zrovna probíhá selekce maďarských Židů. Fotograf zachycuje okamžik, kdy před esesáckým lékařem stojí starý šedivý muž, opírající se o hůl. Oním člověkem, který rozhoduje o starcově životě, je zřejmě Dr. Thilo. Zvedne ruku a ukáže palcem doprava. V tu chvíli ho další, asi výše postavený voják, popostrčí jezdeckým bičíkem. Udělá u toho gesto, jako by pásl domácí zvíře. Na unaveného muže čeká plynová komora. Je od něho vzdálená jen pár set metrů.

Zcela obyčejný muž

Heinz Thilo vypadá jako průměrný, leč elegantní muž. Na rodinné fotografii s manželkou mu to opravdu sluší. Pod tímto pozlátkem se ale ukrývá jeho pravá tvář. Do SS vstoupil ve třiadvaceti letech. Později pracoval jako gynekolog v Lebensbornu, velkém nacistickém podniku, kde se měla zdokonalovat nadřazená rasa.

Do Osvětimi je povolán 27. července 1942. Jeho první kroky vedou do skladu, kde dostane služební uniformu, dlouhé šedé kalhoty, šněrovací boty, tři hnědé košile, dva páry spodků, tři páry ponožek, teplou bundu, dva límečky, přilbu, pásek na přilbu, rukavice, tři kapesníky, šitíčko a pět zubních kartáčků.

Jakmile se navlékne do uniformy, stává se z něho lékař jednotek SS a táborový lékař v Birkenau. V druhém sektoru bydlí Romové, které o něco později doplní Židé deportováni z Terezína. Na rampě, kde se konají selekce, se neobjevuje tak často jako Mengele. Přesto ho asi 350 osob označí jako anděla smrti.

Pod taktovkou Mengeleho a Thila

Během selekcí na rampě si Thilo s Mengelem rádi pískali různé melodie. Kdo byl vybrán na zplynování, musel se u vchodu do komory svléknout. Dovnitř pak byla nahnána skupinka lidí, zavřely se dveře... a pustil se plyn. Během maďarských transportů nebylo v krematoriích dostatek pecí, kopaly se tak proto velké jámy, kde se pálila další těla. Do těchto hořících jam byly často házeny živé děti a dospělí. Tuk ke spalování byl získáván ze zplynovaných těl, aby se šetřil benzin.

Mladí a zdraví Židé byli v různých částech tábora Birkenau umístěni jako záloha. Někdy čekají i měsíce, co s nimi bude. Kdo onemocní, jde na smrt. Kdo se ještě drží, může skončit třeba v továrně na munici. Na svůj osud v táboře také čeká 50 000 mladých Židovek. Vedení neví, co s nimi. Aby je alespoň zdeptali psychicky, ponechávají je esesáci po celou dobu nahé.

500 lidí za deset minut

Heinz Thilo se selekcí ujal téměř ihned po příjezdu do Osvětimi. Dne 5. září 1942 tak bylo do plynu posláno až 800 žen. O dva roky později se konala selekce z ghetta z litevského Kaunasu. Chlapci se museli postavit do fronty a čekat na příchod Thila. Ten se objeví v uniformě a na rukou má bílé rukavice. Na koho ukáže, ten musí nasednout na nákladní auto, které zaveze slabé a neduživé jedince kamsi hluboko do lesa. Živé je už nikdy nespatří.

Když se chystá Thilo "ordinovat", působí líným a pohodlným dojmem. Bílý plášť nosí jen při operacích a zvrácených experimentech. V roce 1943 si v táboře nechá vybudovat vlastní blok, kde řeší "zajímavé případy". Mezi ně patří vyvolání umělého potratu v posledních měsících těhotenství. Matka po takovém zákroku většinou umírá, dítě je vhozeno do pece.

Postupem času dokáže na selekcích prozkoumat až 500 osob za deset minut. Stačí jen, když na někom zahlédne obvaz. Ihned ho označí na zplynování.

Poslední cesta

Pár měsíců před koncem války si Thilo posbírá všechny lékařské záznamy a úmrtní listy. Vše pak odváží dodávka s logem Červeného kříže na spálení. S blížící se Rudou armádou Thilo prchá do dnešního Vrchlabí, kde se nachází pobočný ženský tábor Gross-Rosenu. Tam, 13. května 1945, páchá sebevraždu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Heinz Thilo
Ciekawostkihistoryczne.pl: Demon Śmierci z Auschwitz

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články