Jak Popelka dobyla Norsko: Českou pohádkou zde začínají Vánoce už přes 30 let

23. Prosince 2018
Redakce Lifee.cz
Vánoce bez Popelky jsou jako Vánoce bez dárků samotných.
Zdroj flickr
Koho by napadlo, že mladičká Libuška Šafránková může odstartovat Vánoce jinde než v Česku? V Norsku si mnozí neumí tyto sváteční dny bez české pohádky představit a pro většinu z nich symbolizuje právě začátek Vánoc.

Poprvé se Popelka na norské obrazovce ocitla v roce 1975, tedy jen dva roky po své premiéře. Od té doby je na programu každý rok a těší se velké sledovanosti. Podle norského deníku Aftenposten se z pěti milionů obyvatel Norska do křesla k Popelce usadí celý jeden milion. A to není ani v hlavním vysílacím čase, nýbrž v 11 hodin dopoledne.

Veřejnoprávní televize NRK, na které se česká klasika každoročně vysílala, roku 1993 došla k názoru, že je potřeba pohádkový program krapet „osvěžit“. Popelku ten rok tedy nevysílala. To se však ukázalo býti neslučitelné s diváckým očekáváním. Televize byla doslova zavalena telefonáty a ze sluchátek se stejně jako ve filmu ozývalo: „Kde je moje Popelka?!“

Svátky u televize: Velký filmový přehled Štědrého dne


Po tomto televizním faux pas se na budoucí rok Libuše Šafránková s Pavlem Trávníčkem na norské obrazovky opět vrátili. Mnohé rodiny přiznaly, že podle času vysílání pohádky dokonce organizují celý štědrodenní program.

V roce 2005 film vyšel v Norsku i na DVD a jen během prvního týdne se jej prodalo přes 21 tisíc kusů. Budoucí norské nevěsty si podle Popelky nechávají šít svatební šaty, z mobilních telefonů můžete slyšet hudbu Karla Svobody.

A co vy? Plánujete na Štědrý večer sledovat Tři oříšky pro Popelku?

Diskuze

Reklama