"Vůně" Parkinsona: Joy Milne dokáže tuto nemoc vycítit z kůže nemocných. Prý zapáchá po kvasnicích

Joy Milne
Zdroj: Profimedia

Parkinsonova choroba je jednou z nejvíce ochromujících nemocí na světě. Způsobuje nekontrolovatelný třes, také ovlivňuje spánek, chůzi, stravování a celkové fungování organismu. Znepříjemnila již život milionům lidí, včetně Ozzyho Osbourna, Michaela J. Foxe, Muhammada Aliho či Neila Diamonda. Nejhorší na tom je, že na ni neexistuje žádný lék.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 08. 2024 16:00

V roce 1995 onemocněl Parkinsonem i manžel ženy jménem Joy Milne. Ta věděla hned, že s ním něco není v pořádku, neboť se mu změnil tělesný pach. Když pak začali navštěvovat podpůrnou skupinu, zjistila, že totéž cítí i u ostatních. A tak se zúčastnila studie, která potvrdila, že se neplete.

Jak "voní" Parkinson

Joy se o své schopnosti dozvěděla tím nejnešťastnějším způsobem. Jednoho dne si všimla, že její muž "jinak voní". Vždy měl údajně nádherné pižmové aroma, to však vystřídal kvasnicový zápach. Myslela si, že něčím načichl v nemocnici, kde pracoval. Ale ani sprcha tomu nepomohla. Začala mu tak vytýkat, že málo dbá na hygienu.

Uběhly týdny, měsíce a roky a jeho odér se stále nezměnil. Navíc se začala měnit jeho povaha. Byl stále méně tolerantní a také hodně náladový. Jejich soužití se notně zhoršilo. Jednou uprostřed noci s ní začal třást a útočit na ni. Přitom netušil, proč to udělal. Poprosila ho tak, aby si zašel na vyšetření, kde mu zjistí, zda nemá třeba nádor na mozku. Rakovina to nebyla. Ovládal ho Parkinson.

Studie

Jak již bylo uvedeno výše, Joy si na podpůrné skupině všimla, že tentýž zápach cítí i od ostatních lidí s Parkinsonem. To by mohlo znamenat značný průlom v medicíně. Pokud by bylo možné nemoc zachytit včas, měla bý méně drastický průběh. Není vyléčitelná, ale léčitelná.

Poté, co se se svou schopností svěřila britskému lékařskému týmu z Parkinsonovy nadace, kontaktovala ji Edinburská univerzita s možností studie. Zadání testu bylo jasné. Odhalit, kdo z dvanácti lidí trpí touto nemocí. Každý z nich dostal triko, které na sobě nosil celý den. Ty pak byly předány Joy. Určila, že sedm lidí ze skupiny Parkinsona mělo, zbytek ne. Vědci tvrdili, že se sekla pouze o jednu osobu. Bylo to půl na půl. Joy ale tvrdila, že to tak není. A měla pravdu. O osm měsíců později byl pozitivně diagnostikován i dotyčný, který měl být, dle lékařů, zdravý.

Průlom nebo náhoda?

Podle vědců vede změna stavu pokožky u lidí s časnými příznaky Parkinsonovy choroby ke změně tělesného pachu. Není to něco, co dokáže normální člověk zjistit, ve skutečnosti to chce "odborníka", kterým je dle všeho Joy. Po první studii byla provedena větší, s účastí 250 lidí, u nichž Joy také dokázala rozeznat osoby trpící touto nemocí.

Změna pachu ovšem není pouze záležitostí nastupujícího Parkinsona. Může za to i změna stravy, zaměstnání či pokročilejší věk. Neznamená to tedy, že když někdo voní jinak, indikuje to automaticky, že je nemocný. Přesto se na tuto ženu obracejí odborníci z celého světa. Její jedinečná schopnost může mnoha lidem zlepšit život a udělat Parkinsona "snesitelnějším".

Zdroje informací:
Nytimes.com: The Woman Who Could Smell Parkinson's
Historydefined.net: The Woman Who Can Smell Parkinson's

Karel Voříšek je s partnerem Vladimírem Řepkou přes 20 let: Byl jsem jím tak okouzlen, že jsem ho málem přejel na přechodu

Karel Voříšek je s partnerem Vladimírem Řepkou přes 20 let: Byl jsem jím tak okouzlen, že jsem ho málem přejel na přechodu

Související články

Další články