Jednotka 731: Japonci v ní za války prováděli vivisekce, testovali zbraně a z těhotných žen vyjímali nenarozené plody

Jednotka 731
Zdroj: Wikimedia Commons, Pouazity3, CC BY-SA 3.0

Druhá světová válka zdevastovala životy více než stu milionům lidí a celém světě. Největším agresorem a příčinou konfliktu bylo samozřejmě nacistické Německo. Pozadu ale nezůstávalo ani Japonsko. To se rozhodlo, během okupace, brutálně perzekuovat čínský lid.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 09. 2024 16:00

Nejhorší ze všech byla takzvaná Jednotka 731, která začínala jako výzkumná a zdravotnická agentura. Brzy se z ní ale stala jakási laboratoř zkoumající různé metody biologické války. Jako pokusní králíci byli používáni zcela nevinní a bezbranní lidé.

Experimenty s omrzlinami

Yoshimura Hisato, fyziolog přidělený k Jednotce 731, byl doslova posedlý hypotermií. Běžně tak nořil končetiny zajatců do vany s ledovou vodou a nechal je tam tak dlouho, dokud paže nebo noha neztuhla a na kůži se nevytvořila vrstva ledu. Podle očitého svědka pak úder rákoskou do tak zmrzlé končetiny připomínal zvuk rány do dřevěného prkna. Rozmrazení se pak provádělo horkou vodou, pobytem u otevřeného ohně či ponecháním "na přírodě".

Vivisekce v Jednotce 731

Jedním z projektů Jednotky 731 byla takzvaná "Maruta", v jejímž rámci se prováděl výzkum, který neměl s lékařskou etikou pranic společného. Docházelo tam k pozorování průběhu zranění či onemocnění na lidech, kterým nebylo předtím poskytnuto odpovídající ošetření.Nejprve šlo o dobrovolníky z řad armády, pak ale došlo na čínské válečné a civilní zajatce. Metody byly barbarské.

Za všechny jmenujme třeba vivisekci, což je operace bez jakéhokoliv umrtvení. Tisíce mužů a žen, většinou komunistických zajatců, stejně jako děti a staří farmáři, byli nakaženi cholerou či morem. Poté jim byly zaživa odebrány orgány, aby mohli lékaři pozorovat, k jakým změnám dochází ještě předtím, než dojde k rozkladu. Subjektům byly rovněž amputovány končetiny a znovu přišity ke druhé straně těla. Anebo jim byl uměle přerušen krevní oběh, aby bylo možné pozorovat nastupující gangrénu.

Kdo už nebyl k "využití", skončil zastřelený, usmrcený injekcí či pohřbený zaživa. Nikdo ze zajatců nepřežil.

Testy zbraní

V zájmu japonské armády bylo také testování různých zbraní. Kupříkladu účinnost se testovala tak, že bylo na střelnici přivedeno několik zajatců, každý z nich byl pak zastřelen jinou zbraní a z různé vzdálenosti. Na tělech mrtvých pak byly porovnány rány a hloubka průniku. Podobným způsobem se zkoušely nože a bajonety. Plamenomety se nechaly působit na holou i zakrytou kůži. A nechyběly ani plynové komory, kde byly oběti vystaveny nervovému plynu.

Na civilisty se rovněž shazovaly těžké předměty, odpírala se jim voda i jídlo či se jim do žil vstřikovala zvířecí krev, a to v rámci studia transfúzí a srážení krve. Dlouhodobé vystavení rentgenovému záření zase způsobilo sterilizaci. A nevhodné umístění destiček (poblíž tváře, bradavek a genitálií) končilo vážnými popáleninami.

Snad nejzvrácenější ale byly pokusy na těhotných ženách. Ty byly často infikovány nějakým virem, načež jim byl z dělohy vyjmut nenarozený plod. Takto se zjišťovalo, jaký má daná nemoc dopad na vývoj nenarozeného dítěte.

Po válce se spousta členů jednotky vrátila do "běžného života". Mnozí z nich tak začali učit na vysokých školách. Japonsko se zatím Číně za toto kruté historické období neomluvilo. A jak s postupem času stárnou a umírají poslední svědci této tragédie, je docela možné, že se tato záležitost přestane nadobro řešit.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Unit 731
Allthatsinteresting.com: Inside Unit 731, Japan's Disturbing Human Experiments Program During World War II

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články