Radovan (37): Máma byla na tátu vždycky zlá. Doufám, že po rozvodu si sáhne na dno a změní se

Radovan (37): Máma byla na tátu vždycky zlá. Doufám, že po rozvodu si sáhne na dno a změní se
Zdroj: Unsplash

Když se Radovanovi rodiče rozvedli, byl vlastně rád. Matka se totiž po otci celý život vozila a on si to nezasloužil. Teď navíc po Radovanovi a jeho bratrovi chtěla, aby se vyjádřili, na čí straně budou. Oba se postavili za otce. Chtějí, aby si matka uvědomila, jak se chovala.

Šárka Žižková
Šárka Žižková03. 10. 2022 10:00

Matka se nás snažila zatáhnout do svých sporů s otcem, který po letech utrpení podal žádost o rozvod. Bylo to naprosto nečekané. A matka po mě s bráchou chtěla, abychom jasně řekli, na čí straně jsme. Oba jsme se rozhodli stát za tátou. Ona zůstala sama a já doufám, že si sáhne na dno, aby pochopila, jak se chovala.

Matka ničila tátovi život

Neměl bych to říkat, ale moje matka byla vždycky panovačná a hysterická ženská. Na tátu málokdy promluvila milým hlasem. Ten vždycky šlapal tak, jak ona chtěla. S bráchou Markem (34) si z dětství odnášíme převážně jen křik a jekot naší matky. Vždycky jsme tajně inklinovali k otci, což matka nesměla vědět.

Když táta zakládal firmu, my s bráchou jsme mu pomáhali. Nikdo tehdy netušil, jak rychle se podnik rozjede a kolik peněz bude vynášet. Bylo také skvělé vidět tátu každý den. Kromě pracovních záležitostí jsme třeba u oběda řešili i osobní věci. Myslím, že nám to skvěle šlapalo.

Po čase táta zaměstnal ještě pár kluků, ale zbytek jsme zvládli my tři. Před pár lety jsme si s Markem všimli, že mezi našima je to čím dál tím horší. Máma byla na tátu vyloženě zlá a on snášel víc, než musel. Nebýt toho, že potkal Miroslavu, věřím, že by si dál nechal od matky ubližovat. Táta se nám zamiloval a rozhodl se, že stáří prožije po boku někoho, kdo ho má rád.

Táta podal žádost o rozvod

Podal žádost o rozvod. To bylo pro máti něco, s čím nepočítala. Myslela si, jak má tátu ve své pomoci a může s ním mlátit o zeď. Začala kolem sebe ošklivě kopat. Nejenom že nám ničila majetek firmy, ale tátu dokonce vydírala. My se automaticky postavili za něj. Za ty roky jsme věděli, kde je pravda.

Tátu jsme podporovali v jeho novém vztahu. S matkou nebyla řeč. Když nás s bráchou pozvala na oběd, čekali jsme, co si na nás vymyslela. Nechodila kolem horké kaše a rovnou vyložila karty. „Kluci, musíte se rozhodnout, na čí stranu se přikloníte. Buď jste na mé straně, nebo na otcově. Obojí nejde," ťukala nervózně prsty do stolu. „Mami, seš jak malá," reagoval Marek.

„Tak na čí straně budeš, Radovane?" uhodila na mě. „Mami, dneska se rozvádí kde kdo, nemusíš z toho dělat drama," pronesl jsem. ,,Takže na jeho?" řekla útočně. „Mami, co po mě chceš? Roky si tátu terorizovala a ničila ho. On se teď rozhodl odejít a po mě chceš, abych si vybral stranu?" rozčílil jsem se.

Chci, aby si matka sáhla na dno

„Tak fajn. Pokud to chceš slyšet, stojím za tátou. Vždycky jsem stál za ním. Nemilovala jsi ho a někdy mám pocit, že ani nás dva," pronesl jsem a podíval se na Marka. Ten jen přikývnul na souhlas. „Měla by ses snažit, abys nepřišla i o nás dva," řekl brácha tiše. „Nikdo jiný ti nezbyde," pošeptal jí na rozloučenou. Pak jsme se zvedli a odešli. „Děláte chybu," volala za námi.

Do rozvodového stání bylo podivné ticho. Naši se rozvedli a táta začal od nuly. Žije s Miroslavou v malém bytě a vypadá šťastně. Matka prý tluče bídou s nouzí. Přišla o práci, pije a je sama. Marek přemýšlí, že jí pomůže. Já se zatím odmítám zapojit. Chci, aby si sáhla na dno. A uvědomila si, jak se chovala. Pokud je v ní kus dobrého člověka, všem se omluví. A pak jí možná pomůžu.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články