Libuše (45): Dceři je čtrnáct, ale stále si hraje s panenkami. Neměla by už začít randit?

Příběhy o výchově: Dceři je čtrnáct, ale stále si hraje s panenkami. Neměla by už začít randit?
Zdroj: Freepik

Libuše je trochu zmatená z puberty své dcery Elišky. Zatímco ona ve čtrnácti už dostala první pusu, Eliška si hraje s panenkami a o kluky nejeví zájem...

Jana Jánská
Jana Jánská 19. 11. 2023 15:00

Eliška (14) je chytrá holka, dobře se učí a má spoustu kamarádek. Umí navazovat kontakty a je oblíbená. Je ovšem jedna věc, která mi radost z dcery kazí...

Mám dceru puberťačku

Už nějakou dobu jsem jako na trní. Čekám, kdy Eliška vstoupí do puberty. Na jedné straně z toho mám obavy, ale také se na to těším. Považuji to za snad nejkrásnější období v životě ženy. Všechno se v ní probouzí, nastává čas na první lásku...

Od kámošek vím, že jejich dcery vstoupily do puberty dříve. Některé už randí a rodičům přidělávají starosti. Jednak trochu ztrácí zájem o školu a kroužky, no a pak by nejraději byly jen venku s partou. Jít na procházku s rodiči? To v žádném případě.

Dcera si stále hraje s panenkami

Když pozoruji Elišku, mám pocit, že to je ještě nevinná duše, naivní děvče, které se stále nevymanilo z dětství. Přijde domů ze školy, udělá si úkoly, pak si jde hrát s panenkami. Schází se jen s několika lidmi. Když jsem se jí ptala na Adélku (14), se kterou kdysi byla velká kamarádka, tak mi řekla, že ta už má kluka a jiné plány.

"A co ty? Nelíbí se ti nějaký kluk?" využila jsem příležitost. Eliška chvíli mlčela, pak pokroutila hlavou. "Ani ne. Já ty puberťáky moc nemusím," pověděla mi. "Chceš tím říct, že se ti líbí starší kluci?" zeptala jsem se. "Mami, dej pokoj. Mám pocit, že všichni kluci se zbláznili. Asi jsou v tom hormony," usmála se.

Čekám, kdy si dcera najde kluka

Nechtěla jsem na ni moc tlačit. Ale když vidím, že si celé odpoledne třeba maluje ve svém pokoji, přijde mi, že o něco přichází. Nechci tím říct, že by se měla začít flákat, ale co třeba randit s nějakým hezkým klukem? Já v jejím věku měla pokoj polepený plakáty chlapeckých skupin a s mamkou jsem se pravidelně hádala, protože té se moje výzdoba nelíbila. Nedej bože, když jsem chtěla jít do kina s nějakým klukem. To byl hned oheň na střeše.

Teď mám doma holku ve stejném věku, ale nic z toho, co jsem prožívala já, se neděje. Možná bych se tím neměla znepokojovat, ale přijde mi, že ve čtrnácti by měla odložit panenky a koukat po klucích. To je ta správná puberta, ne?

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Režisérka Výměny manželek prozradila detaily ze zákulisí i astronomický honorář účinkujících

Režisérka Výměny manželek prozradila detaily ze zákulisí i astronomický honorář účinkujících

Související články

Další články