Nesnesitelná Světla Amortová: Zapšklou ortodoxní soudružku z ní prý udělaly nelidské pokusy

Světla Amortová
Zdroj: se souhlasem TV Nova

Herečce a zapálené komunistce Světle Amortové se v životě moc nedařilo. Za druhé světové války byla vězněna nacisty, kteří se s ní rozhodně nemazlili. Po nástupu komunistů k moci se zase angažovala v nechvalně známé záležitosti se svou kolegyní Jiřinou Štěpničkovou.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 08. 2024 11:00

Světla Amortová (7. 1. 1911 až 14. 3. 1985) byla herečka, politička a divadelní pedagožka. Za významné je považováno její působení ve Slovenském národním divadle. Filmaři ji sice opomíjeli, přesto se objevila v několika československých seriálech.

Příkladná soudružka Světla Amortová

Světla Amortová se narodila do rodiny sochaře Vlastimila Amorta ml. a jeho ženy Boženy. Herectví nestudovala na žádné škole, pouze soukromě. I tak se z ní stala profesionálka. Během druhé světové války ale vyměnila své povolání za pomoc vlasti a zapojila se do odbojové činnosti. Kvůli tomu ale skončila na rok a půl v nacistickém žaláři.

Po roce 1945 se začala velmi společensky angažovat. Stala se z ní funkcionářka Svazu československo-sovětského přátelství a poslankyně. Založila rovněž Svaz dramatických umělců. Za svou práci byla odměněna řády, tituly i vyznamenáními. Jejím manželem se stal herec Karel Beníško.

Oběť pokusů

Nacisté byli známí tím, že na svých vězních prováděli všemožné testy, které byly nehumánní, a hlavně velmi bolestivé. Bohužel jim neunikla ani Světla Amortová. Za odbojovou činnost byla poslána do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Tam na ní zkoušeli pokusy s umělým oplodněním, které jí do budoucna znemožnily mít děti. Dle pamětníků tak nakonec jedno dítě adoptovala.

Nicméně dle herečky Antonie Hegerlíkové to v ní vyvolalo velkou zášť. Přitom jako členka odboje byla na druhou stranu v pravém slova smyslu hrdinka. Po válce se však začala řídit heslem: Předtím jsem trpěla já, teď budete vy. Měla tak podepsat žádost, aby její kolegyně Jiřina Štěpničková dostala trest smrti za pokus o emigraci v roce 1951. Tento dopis se ale zatím nenašel.

Světlu Amortovou neměli rádi

Světla však neměla spor jen se Štěpničkovou, ale s řadou dalších herců. Kupříkladu Jaromír Hanzlík zažil, že když jel s kolegy na zájezd vlakem, všichni byli namačkaní v jednom kupé. Amortová naopak seděla sama ve vedlejším vagónu. Nikdo se s ní nechtěl bavit. Daniela Kolářová zase zavzpomínala, že Světle vadilo její manželství s Jiřím Ornestem. V šatně se jí prý zeptala, zda je sionistka. Kolářovou to nejprve zarazilo, pak ale odpověděla, že nevěděla, že strana respektuje Norimberské zákony. Amortová nejdříve ztuhla, pak opáčila, že je vtipná.

Ladislav Županič zase zažil, jak v rozhlase ječela na své studenty. Ohradil se proto a sdělil jí, že takový přístup ničemu nepomůže. Chtěla mu na to něco šťavnatého odpovědět, jenomže jakmile otevřela ústa, vypadly jí umělé zuby. A to se opakovalo ještě při dalším pokusu. Musel tak stačit pouze zlý pohled. Zemřela v březnu roku 1985 ve věku 74 let.

Na film se Světlou Amortovou, Hop - a je tu lidoop, se můžete podívat v neděli 25. srpna ve 14:25 na TV Nova.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Světla Amortová
Blesk.cz: Proč byla Amortová tak zlá a chtěla smrt Štěpničkové? Dělali na ní pokusy
Blesk.cz: Žlučovitá "popravčí" Štěpničkové Amortová: Co o ní řekli Hanzlík, Vorlíček či Kolářová?

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články