Odvážná babička Heleny Bonham Carter: Snoubenku Winstona Churchilla označila za hlupačku a kritizovala Versailleskou smlouvu

Violet Bonham Carter
Zdroj: Wikimedia Commons, Raymond Asquith, Public domain

Jako dcera premiéra a mladá žena, žijící na počátku dvacátého století, si mohla Violet jen užívat života. Místo toho ale dávala hlasitě najevo své názory, bez ohledu na to, jaké to mělo následky.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 04. 2024 16:00

Když se Hitler dostal k moci, Carter před ním přední politiky země varovala. Kritizovala také tehdy populární přístup "mír za každou cenu, kterou mohou zaplatit ostatní." A když se její přítel Winston Churchill zasnoubil, neváhala mu říct, že si vybral "pěknou hlupačku".

Raný život Violet Bonham Carter

Violet se narodila v Hampsteadu 15. dubna 1887. Její raný život byl poznamenán dvěma věcmi - politikou a tragédií. Když přišla na svět, její otec Herbert byl zrovna na politickém vzestupu a mířil na Downing Street 10. Maminka Hellen bohužel zemřela, když jí byly čtyři roky. Nová macecha byla ke všem nepříjemná, oblíbila si jen Violet. Líbila se jí její odvaha, dokonalé sebeovládání a trpělivost.

V roce 1905 byla Violet oficiálně uvedena do společnosti. O nápadníky se moc nezajímala. Mnohem lépe se cítila ve společnosti intelektuálů. Díky tomu se také seznámila s mladším Winstonem Churchilem. Toho pak dokázala, skrze otce, přetlačit do kabinetu. Jako dcera premiéra měla kontakt s těmi největšími politickými špičkami.

Politické probuzení

První světová válka se sice nesla ve znamení konce kariéry ve vrcholné politice pro Violetina otce, ona sama se ale rozhodla začít mluvit. Tvrdě kritizovala Versailleskou smlouvu, která byla vůči poraženému Německu příliš tvrdá. Věděla, že to nemůže skončit dobře. Když pak nacisté začali pomalu ovládat reparacemi zbídačenou zemi, mohla anglickým politikům vmést do tváře: "Já to říkala".

Nelíbila se jí ani benevolence vůči Hitlerovi, jenž mu umožnila rozšířít území Třetí říše. Její slova Hitlera tak rozčílila, že si ji přidal na černou listinu. Pokud by někdy dobyl ostrovy, nechal by ji zavřít. Nakonec ale jeho éru přežila. Po válce propagovala myšlenku sjednocené Evropy. V roce 1963 se stala první ženou, která měla přednášku na Oxfordu.

Sněmovna lordů

O rok později byla povýšena na baronku a vstoupila do Sněmovny lordů. Tam podporovala liberální zákony o potratech a homosexualitě. Pokračovala tak v odkazu svého otce, který se taktéž považoval za liberála. Zemřela 19. února 1969 ve věku 81 let. I když je dnes její vnučka Helena nejslavnější z rodiny, příběh Violet by vydal na nejeden hollywoodský hit.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Violet Bonham Carter
Allthatsinteresting.com: The Remarkable Life Of Violet Bonham Carter, The Outspoken Grandmother Of Helena Bonham Carter

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články