GLOSA: Zdražení v Řecku je znát hlavně na jídle. Na Lefkadě ale nesmíte vynechat ochutnávku unikátní čočky

GLOSA: Zdražení v Řecku je znát hlavně na jídle. Na Lefkadě ale nesmíte vynechat ochutnávku unikátní čočky
Zdroj: Lifee.cz/Veronika Nováková
Na Lefkadě připravují krevety v nejrůznějších podobách. Nesmí chybět místní lahodné růžové víno.Populární je zde pita chléb coby příloha. Krevety jsem tentokrát nechala doplnit sýrovou omáčkou.Grilovaná oliheň je také velký zážitek, ovšem jezte rychle - když vychladne, stává se gumovou.Jako dezert nesmí chybět tradiční baklava, kterou vám ochotně přinesou, aniž byste si ji objednali.+ 21 fotek+ 22 fotek

Když do Řecka, tak jedině na Lefkadu. A třebaže i tento řecký ostrov letos lehké zdražování postihlo, stále je toho dost, co může nabídnout. Med, olivy, víno a azurové pláže. Věděli jste, že si zde můžete koupit med nebo víno také od jeptišek? Nebo unikátní čočku, kterou nikde jinde na světě nenajdete?

Veronika Nováková
Veronika Nováková14. 07. 2022 15:00

Pokud se na řecký ostrov Lefkáda vypravíte, největší svobodu v objevování vám zaručí zapůjčený skútr. Ostrov není velký a během týdne byste díky němu mohli všechny hlavní pláže s přehledem navštívit a připojit hned několik zážitků spojených s místní antickou kulturou.

Ostatně, všudypřítomný olivový olej nebo včelí úly vám rychle napoví, co dobrého a chutného na ostrově objevovat. Inspirovat se můžete také v bohaté fotogalerii, kde jsem pro vás připravila ty největší lahůdky, které si na slunné Lefkadě můžete objednat k snědku.

Řecko a zdražování

Nebyla jsem letos na Lefkadě poprvé, proto mohu srovnat, jak současná situace ovlivnila ceny potraviny, jídel nebo turistických atrakcí. Ač nejde o desítky eur, v zásadě si připlatíte o 10 % více než předešlé roky.

Na plážích, kde jsme loni za lehátko zaplatili 8 eur, platíme letos 10. Podobně je to s cenou řeckého ikonického piva Mythos, které se chutí snad nejblíže podobá českému. Točené stojí 4 až 5 euro. Místní specialita, grilovaná chobotnice, stála před rokem 16 euro, teď jsme za ni zaplatili 18 euro.

Lefkada a její unikátní čočka

Na ostrově Lefkada se 6. srpna každoročně konají slavnosti u příležitosti sklízení čočky. Místní čočka je totiž unikátní díky složení půdy a pěstuje se až vysoko v horách, na malých svazích ostrova v oblasti Eglouvis. Právě tam jsem se na skútru vydala. Pokud mne budete chtít následovat, do hor nezapomínejte přibalit teplou mikinu. Ačkoli se to od pláže nezdá, nahoře je opravdu zima.

V běžných supermarketech tuhle čočku rozhodně nekoupíte a je proto jediná svého druhu na světě. Delikátní a pověstná je také polévka z této čočky, kterou místní připravují ve svých malých tavernách. Nezapomínají přitom na bohatou dávku olivového oleje na dozdobení a také pro doladění její chuti. Na stole nikdy nechybí ani křupavé domácí pečivo.

Mimochodem, ten nejlepší olivový olej koupíte cestou na skútru u malých prodejců při silnici. Mimo oleje vám nabídnou také vynikající olivy, med nebo domácí víno.

Víno od jeptišek

Na ostrově můžete najít dva kláštery, na severu mužský a na jihu ženský. Klášter Agios Nikolaos Iras se nachází mezi populární pláží Porto Katsiki a nejjižnějším bodem ostrova, kterému vévodí maják.

Klášter byl postaven coby ochrana relikvie sv. Mikuláše v době, kdy ostrovem táhli křižáci, v roce 1087. Místo ovšem sloužilo také bohu Poseidonovi. Dnes klášter a přilehlé pozemky obývají a také zvelebují jeptišky, které své produkty také nabízejí projíždějícím turistům ke koupi. Ochotně vám dají ochutnat jejich vína, medu nebo zavařenin, které vyrábějí přímo na místě. Pouze v modlitebně je přísný zákaz focení. Jeptišky vás zde rády pohostí denně, až do západu slunce.

Co dalšího si nenechat ujít

Pokud hledáte klidnou pláž, která není hojně navštěvovaná turisty, spokojení budete na pláži Gialos. Nechybí (placená) lehátka, bar ani volný vstup do moře. Hůře se do vody dostává přes velké kameny na pláži, které jsou obtížně zdolatelné, pokud ovšem nemáte boty do vody. Ty se naštěstí prodávají v každém druhém krámku ve městě a na zdejších kamenitých plážích je jistě oceníte.

Milovníci divokého společenského života a písečných pláží by potom neměli minout pestrobarevné plážové městečko Agios Nikitas, které je plné restaurací, barů, obchodů se suvenýry, a vyniká velkou písečnou pláží. Uprostřed turistické sezóny ale můžete zjistit, že je zde více lidí, než byste si na dovolené přáli potkat.

Co dobrého jsem si kromě tradiční čočkové polévky na Lefkadě dopřála? Nechyběly mořské plody, kterým vévodí grilovaná chobotnice a krevety, tzatziki, salát s křupavou zeleninou a feta sýrem nebo jejich tradiční souvlaki. Pár tipů z řecké kuchyně jsem nafotila a vy se jimi můžete inspirovat v galerii. 

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články