Matcha čaj: 10 fantastických účinků nápoje, který si oblíbili buddhističtí mniši

Matcha, čaj
Zdroj: Pixabay.com

Matcha čaj pili i samurajové předtím, než vyrazili do boje, aby získali sílu a odvahu. To ale není jediný důvod, proč byste měli hráškově zelený mok popíjet na pravidelné bázi. Ochrání střevo proti rakovině a má vynikající detoxikační vlastnosti. Matcha čaj vám může prospět až desetkrát jinak!

Jana Jánská
Jana Jánská 14. března 2018

1. Proti stárnutí

Asi jste už slyšeli o zázračných molekulách zvaných antioxidanty. Nachází se v každé odrůdě zeleného čaje. Japonský matcha čaj má ale oproti nim významně navrch. Studie potvrdily, že jeden hrnek matcha čaje má asi stejné množství živin a antioxidantů jako deset hrnků běžného zeleného čaje!

A v čem je matcha čaj tak blahodárný? Jednak pomáhá díky zmíněným antioxidantům odrážet UV paprsky, kvůli kterým naše pleť stárne, jednak pomáhá v boji proti zánětům a stárnutí. Už víte, proč lidé z japonské Okinawy žijí nejdéle?

Už žádá opuchlá víčka: Většinou stačí jen to, co najdete doma ve spíži
Mohlo by Vás zajímat:

Už žádá opuchlá víčka: Většinou stačí jen to, co najdete doma ve spíži

2. Detoxikace

Možná si pamatujete ze školy, že chlorofyl je zelené barvivo. Byla by ale škoda si ho pamatovat jen v této souvislosti, když prokazuje lidskému tělu takovou službu! Skvěle ho detoxikuje – pomáhá čistit krev a vypuzovat těžké kovy a chemické toxiny pryč.

Ale chápeme – barvu nelze při zmínce o matcha čaji vynechat. Jeho svítivý hráškový odstín je způsoben obrovským nárůstem chlorofylu. To zemědělci vyvolávají zastíněním lístků před sběrem.

3. Prevence proti rakovině

Přírodní látky katechiny, které obsahují zelené čaje, se vyznačují protichemickými vlastnostmi. Až 60 % z nich tvoří katechiny známé pod zkratkou EGCG. Čím jsou tak unikátní?

Představte si je jako oku neviditelnou uklízecí četu. Několik studií potvrdilo, že látky zvané polyfenoly, rovněž přítomné v matcha čaji, zabraňují šíření rakovinných buněk. Šálek zeleného moku by si tak měli dopřát zejména ti, kteří touží předejít rakovině tlustého střeva, močového měchýře, prsu a prostaty.

těstoviny, večeře
Mohlo by Vás zajímat:

Nevíte, co k večeři? Těstoviny jsou sázka na jistotu a tyhle máte hotové za patnáct minut

4. Hubnutí

Toužíte zhubnout? Zařaďte matcha čaj do svého jídelníčku. K vysněné figuře dojdete cestou nejmenšího odporu.

Matcha čaj vyniká svými termogenními vlastnostmi, které podporují oxidaci tuků. Zrychluje metabolismus, a konzumenti tak spalují kalorie až čtyřikrát rychleji! Kromě toho se současně zpomaluje tvorba tuků v jejich těle. Kdo by to nechtěl?

Trápí vás špatná paměť nebo zběsilá chuť k jídlu? Chia semínka to spraví.
Mohlo by Vás zajímat:

Skrytou sílu chia semínek poznali už staří Mayové: zlepšují paměť a překypují energií

5. Energie a vytrvalost

Teofylin – to je tajemství odvahy a síly samurajských bojovníků. Ti si dopřávali hrnek matcha čaje, než vyrazili do boje. Teofylin je unikátní forma kofeinu, která zvyšuje úrovně energie bez nežádoucích účinků. Dokonce tak mocně, že vám energie z jednoho hrnku vydrží až na šest hodin!

6. Duševní relaxace

V hlavní roli opět jedinečný proces sklizně. Díky němu obsahuje matcha čaj až pětkrát tolik L-theaninu než běžný zelený čaj. To je látka, která navozuje pocity duševní pohody a dostává mysl do stavu bdělosti. Nakopává rovněž hladiny serotoninu a dopaminu, hormonů, které prospívají paměti a koncentraci.

7. Zlepšuje imunitu

Matcha čaj je až po okraj naplněný zdraví prospěšnými látkami. Jsou jimi například antioxidanty a zmíněné látky L-theanin a EGCG. Už jeden hrnek matcha čaje obsahuje mimořádné množství vitaminu A a C, železa, draslíku, vápníku a bílkovin! Výzkumníci zjistili, že živiny v matcha čaji zpomalují šíření viru HIV v těle.

cibule
Mohlo by Vás zajímat:

Cibulová medicína podle našich babiček: Zázračný sirup a čaj na nachlazení

8. Zdravá střeva

Vypijete-li hrnek matcha čaje, dostanete do sebe velké množství vlákniny, která uvolňuje zácpu a stabilizuje cukry v krvi. A hlavně – zastavuje tvorbu tumoru ve střevech.

9. Nižší cholesterol a hladiny cukru v krvi

Vědci si nejsou úplně jistí, jak matcha čaj reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Co ale jasné je, že pravidelná konzumace matcha čaje sráží vysoký (špatný) LDL cholesterol a zvyšuje úrovně toho dobrého, který je znám pod zkratkou HDL.

Hernychová
Mohlo by Vás zajímat:

Propagátorka zdravého jídla Bára Hernychová: Nejlepší superpotraviny si vypěstujeme sami

10. Ochrana před infekcemi

Pozitivní účinky látky EGCG nekončí s detoxikačními vlastnostmi. Tato látka chrání před napadením houbovými, bakteriálními a virovými infekcemi. Včetně neblahou kvasinkou candidou.

Dřívější studie rovněž potvrdila, že matcha čaj je skvělou prevencí proti nejrůznějším infekcím, včetně chřipky typu A, hepatitidy typu B a C a oparů. Látka EGCG aktivuje bílé krvinky, které významně redukují infekce jater, kloubů, dásní, plic a střev.

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články