Pusto a prázdno. Jak se vyrovnat s tím, když potomek odejde z domova?

6. Června 2018
Pavel Dvořák
Pro rodiče je to vždy těžké.
Zdroj Pixabay
Témata: dítě , domov , odchod , život
Pro rodiče není nic těžšího, než když dítě odejde z domova. Cítí se pak mnohdy opuštění a bezradní. V takové situaci se dá ale začít žít druhý život. Jak se vyrovnat s tím, když potomek opustí rodné hnízdo?

Odchod dětí z domova je jednou z nejtěžších životních zkoušek

Vaše pocity práznoty jsou naprosto správné a opodstatněné. Celý život jste se o své děti starala, byla jim nablízku, když je něco trápilo nebo když byly nemocné. Prožívala jejich první odchod do školky a první chvíle ve škole. Plakala jste, když byly vaše děti šerpované na maturitním plese, a konejšila je během jejich prvních nevydařených vztahů. A najednou je vše pryč. Najednou máte neuvěřitelné kvantum času, až sama nevíte, co si s ním počít.

Na odchod dětí z domova reagují rodiče různě

Jsou páry, které se na odchod svých dětí vyloženě těší. Odpadnou jim rodičovské povinnosti a začnou například cestovat. A když se jim narodí vnoučata, jsou spokojení, protože je občas pohlídají a potom zase vrátí a už to tak velký závazek, jako když byly jejich děti malé, není.

Ne každý si však této nabyté svobody užívá plnými doušky. Volný čas může i lidi oddálit. Každý si žije svým životem a nic nedělají společně. Trpí tím především ženy.

Začnou si připadat zbytečné a nespokojené samy se sebou i se svým manželem. Většina žen to řeší tím, že si najde nového koníčka a zjistí, že tady život nekončí. Jiné se utápí ve svém žalu dlouho.

Puberta je jako rodičovská zkouška. Přežít ji ale musíte

Jak to vyřešit

Najděte si nový střed zájmu, kterému se budete věnovat. Středobodem vesmíru není jen péče o děti. Začněte se víc scházet s přáteli. Plňte si přání, která jste si s dětmi nemohla dovolit, přihlaste se na univerzitu třetího věku, cestujte, učte se jazyk, jednoduše dělejte naprosto cokoliv. Nezapomínejte ani na svého manžela. Udělejte si občas volno i na sebe a vyražte někam na večeři. Odchod dětí z domova neberte jako tragédii. Ony vás neopustily, jen už si chtějí žít svým vlastním životem.

Diskuze

Reklama